REKLAMA

Czas podsumowań

Wybory za nami. Teraz czas podsumowań. Mamy posła i senatora z naszego terenu. Monika Wielichowska z Platformy Obywatelskiej i Aleksander Szwed z Prawa i Sprawiedliwości będą nas reprezentować przez kolejne lata w parlamencie. Te wybory pokazały, że nie jesteśmy już Platformerscy, jak to było przez wiele lat. Teraz jesteśmy PISowi. Szwed został senatorem. Zawdzięcza to Patrykowi Hałaczkiewiczowi z Bielawy, który startował jako trzeci kandydat i odebrał głosy na swoim terenie głównemu konkurentowi Szweda, czyli Stanisławowi Jurcewiczowi, wcześniejszemu senatorowi. To, że Jurcewicz przegrał nie jest niespodzianką. Cztery lata temu było podobnie. Na jego terenie wystartował wówczas Andrzej Hordyj (znany nam jako zastępca przed laty wójt Adrianny Mierzejewska) i historia była podobna. Monika Wielichowska jest posłanką. Ale moim zdaniem nie ma powodów do zadowolenia. Co prawda zyskała spore poparcie (piszemy o tym kilka stron dalej), ale stało się tak głównie dlatego, że nie miała żadnego silnego kontrkandydata na liście Koalicji Obywatelskiej z terenów powiatów kłodzkiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego. Biorąc to pod uwagę w mojej ocenie wynik Wielichowskiej choć na pierwszy rzut robi wrażenie, to po głębszej analizie jest tragicznie niski (zaledwie 5,44 spośród wszystkich oddanych głosów). PIS zrobił inaczej i nie zważając na to, kto zostanie posłem wystawił dużo silnych nazwisk na swoich listach. Efekt jest taki, że z 16 kandydatów na listach Koalicji Obywatelskiej tylko 10 przekroczyło magiczne 1000 głosów. Łącznie wszyscy zdobyli 90 tys. 812 głosów (32,09 proc. wszystkich głosów), a PIS zdobył 114 728 głosów (40,54 proc. wszystkich głosów). Z 16 ich kandydatów aż 14 zdobyło ponad 1000 głosów. Takich powyborczych analiz będzie jeszcze więcej, również w kolejnym wydaniu "Gazety Noworudzkiej".

 

Komentarze dla artykułu (2): Czas podsumowań

Obrazek użytkownika wyborca
  • wyborca
  • 05-11-2015

Czy w przypadku zmiany koalicji w sejmiku Golak pozostanie w PO?
Obrazek użytkownika wyborca
  • wyborca
  • 26-11-2015

Nie wiecie jak wygląda Bóg? Wystarczy spojrzeć na fotkę.....

Ma 24 lata. Ma plany, marzenia i całą przyszłość przed sobą. Dziś jednak stoi ona pod znakiem zapytania. Wszystko zmienił jeden dzień i tragiczny wypadek. Amadeusz jest w śpiączce, a na jego wybudzenie potrzeba ponad 70 tys. zł.

OSP Dzikowiec zostaje bez remizy. - Nie wiem, czy w Polsce takie przypadki były czy nie, żeby wójt wyrzuciła straż pożarną na bruk. O takich rzeczach ja nie słyszałem – tak komentuje poczynania Adrianny Mierzejewskiej były wójt gminy Nowa Ruda, a zarazem radny powiatowy Sławomir Karwowski.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×