REKLAMA

Gdzie jest wambierzycka kapsuła czasu?

Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie. Tak można powiedzieć o wambierzyckiej Kapsule Czasu, którą zamknięto dla potomnych wraz z zakończeniem obchodów jubileuszu 800- lecia Wambierzyc.

Obchody związane z jubileuszem 800-lecia Wambierzyc zakończono w przedostatni dzień 2018 r. Wówczas zamknięto też wambierzycką Kapsułę Czasu, której wnętrze będzie przechowywać ślady przeszłości. Dzięki niej przyszłe pokolenia dowiedzą się o przeszłości tego miejsca, zabytkach i ludziach, którzy tu mieszkali. Inicjatorem zamknięcia kapsuły był ojciec Krystian z wambierzyckiego klasztoru ojców Franciszkanów. - Z naszej strony w kapsule zamknięto medale okolicznościowe, grafikę bazyliki z aniołami szczelnie zapakowaną i zafoliowaną, nasze lokalne wiadomości, folder. Wiem, że trafił do niej również Akt Papieski - mówi nam Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa. Gdzie znajduje się kapsuła burmistrz nie wie, a franciszkanie rozmawiać o niej nie chcą. - Tego nikt nie wie. To zostało objęte tajemnicą. Ona była wyłożona, przez biskupa poświęcona. Leżała przy ołtarzu, można ją było wówczas oglądać, a później zniknęła i gdzie jest tego naprawdę nie wiem - twierdzi burmistrz.
Obchody zakończone
Początkowo obchodów 800-lecia Wambierzyc nie planowano zakończyć w roku jubileuszowym. Jeszcze w drugim kwartale 2019 r., miały mieć miejsce wydarzenia cenne zarówno dla Wambierzyc, jak i samego jubileuszu. Jednak sprawy trochę się skomplikowały. - Rok obchodów zakończył się. My chcieliśmy to trochę inaczej przygotować, ale nie było jednomyślności z właścicielami bazyliki, więc zakończyliśmy to na zasadzie jest rok obchodów i zamykamy je w roku jubileuszowym - mówi burmistrz. - Pod koniec lutego odbędzie się konferencja, na której omówimy jakie były wydarzenia, kto w nich uczestniczył, jakie były koszty. Wręczymy też kilka pamiątkowych dyplomów. Będziemy mieć wtedy już wydaną publikację o Wambierzycach. Wydamy też na tę okoliczność niewielką broszurę - informuje Jan Bednarczyk.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Gdzie jest wambierzycka kapsuła czasu?

Trwa remont budynku gospodarczego przy szkole w Ścinawce Dolnej, który zamienia się w szatnie dla osób korzystających z pobliskiego Orlika.

tak jest

Jeszcze dwa tygodnie temu w tym mieszkaniu nie szło żyć, a zostało ono przydzielone 86-letniej kobiecie. Dziś, po naszej interwencji, chlew zamienił
się w przytulny kącik dla starszej osoby.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×