REKLAMA

Bartnica miodem stoi

foto: internet

foto: internet

foto: internet

Bartnica ma nowy szlak turystyczny, a jest nim Szlak Barciowy. Stworzył go sołtys Bogusław Tabor, by nie tylko zachęcić do odwiedzin tego urokliwego miejsca, ale by nawiązać też do jego historii.

Pomysłodawcą szlaku i ustawienia na poszczególnych jego odcinkach własnoręcznie wykonanych, drewnianych barci jest sołtys Bartnicy. - Sam ten szlak stworzyłem. Robiłem za dzięcioła i wykułem tych 13 barci – śmieje się Bogusław Tabor. Mają one wskazać, że nazwa wsi wzięła się od pszczelarzy - bartników. Szlak ma 4 km. Wychodzi się ze Złotej Wody i dochodzi kierując nim aż do centrum Bartnicy.

Wykorzystajmy nazwę wsi

- Nie wiem, co mieli na myśli ci, którzy nadawali nazwę naszej wsi, ale jak już ją nadali, to trzeba ją komercyjnie wykorzystać i powiedzieć na głos, że tutaj mogło coś takiego być, że barcie mogły być na drzewach, a pszczelarze mogli robić miody - mówi nam sołtys Bartnicy. To nie koniec jego pomysłów. W przyszłym roku chce zrobić również ścieżkę edukacyjną, żeby pokazać dzieciom jak przebiega produkcja miodu. W realizację pomysłu sołtysa wsparło leśnictwo Świerki, bo dało drewno. Reszta leżała po stronie Tabora, któremu pomagali mieszkańcy. Tablicę informacyjną z kolei postawiono za pieniądze z wygranej. - Wygraliśmy 2 tys. zł od władz powiatu i wydaliśmy te pieniądze na wykonanie dużej tablicy, która ma zachęcać do odwiedzenia naszej miejscowości oraz wydruk starych zdjęć, które są przyczepione na murze naszej sali wiejskiej, a które pokazują starą Bartnicę, jak ona wyglądała co najmniej 100 lat temu – wylicza sołtys.

Bartnicy miodowa tradycja

Dlaczego warto do Bartnicy przyjechać? Bo zachęca ona m.in. swoją miodową tradycją. - Raz w roku będziemy robili Święto Miodu, żeby można było skorzystać i degustować nasz miód. Pandemia nas trochę ogranicza w tych planach, ale w tym roku był organizowany np. konkurs na najlepszą nalewkę, którą kilkanaście osób przyniosło i które były degustowane przez jury. Okazało się, że niektórzy robią naprawdę dobre nalewki na bazie miodu - śmieje się Bogusław Tabor. Jak zapewnia sołtys, w Bartnicy teraz będzie dużo się działo, bo pomysłów jest masa. Będą organizowane różnego rodzaju konkursy, będą degustacje wypieków na bazie miodu, będą też zapraszani mieszkańcy całej gminy, aby przyjechali i skosztowali bartnickich miodów i wyrobów powstałych na ich bazie. Ale to wszystko czeka nas w chwili, gdy odpuści pandemia.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Bartnica miodem stoi

Fot. FB/Tomasz Kiliński

Kopalnia w Nowej Rudzie znów zaprasza turystów już od 1 grudnia

Radna powiatu kłodzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Krystyna Śliwińska wydała oświadczenie, w którym krytykuje protesty przeprowadzone w ramach Strajku Kobiet. Jest odpowiedź od radnych i starosty.

42-latek z powiatu kłodzkiego miał przy sobie amfetaminę. Narkotykami handlował

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×