REKLAMA

Szukamy sposobu na obniżki

foto: pixabay.com

Jest za drogo - tak o cenach za odbiór śmieci mówi burmistrz Nowej Rudy. Jednocześnie deklaruje, że pochyli się nad tą sprawą i będzie szukać sposobu na obniżki cen.

Drakońskie podwyżki za śmieci bulwersują mieszkańców. Podwyżki nie ominęły nikogo. Od tego roku za wywóz śmieci z miasta Nowa Ruda płacimy 32 zł od osoby za śmieci segregowane i 64 zł (tzw. kary) jeżeli ktoś zostanie złapany na tym, że nie segreguje. Takie same ceny uchwalili też gminni radni. Mniej płacą jedynie mieszkańcy miasta i gminy Radków. Tak drastyczne podwyżki bulwersują ludzi, którzy wskazują, że mamy najwyższe ceny na Dolnym Śląsku. Winą obarczają NUK, czyli spółkę która wywozi odpady i samorządowców. - Jako operator zbierający odpady nie określamy kwot, czy cen i nie przeliczamy ich na mieszkańców. To gminy podejmują takie działania, doliczając swoje koszty i dzieląc je na mieszkańca. Nasza cena jest ceną za tonę odpadów - broni się Grzegorz Kuzak, prezes Noworudzkich Usług Komunalnych. - Od tego roku rozliczamy się nie ryczałtami, tylko za tonę odpadów i ta tona odpadów wyliczana przez nas, czyli NUK jest ceną podobną, a nawet niższą od proponowanych cen innych przedsiębiorstw - zaznacza Kuzak.

Będą analizować

Burmistrz Nowej Rudy jednak widzi problem i będzie chciał go rozwiązać. - W najbliższym czasie będziemy pochylać się nad tematem odpadów i znalezieniem realnych sposobów na obniżenie kosztów. Ale realnych. Nie odbędzie się to na zasadzie, że będziemy np. rezygnować z remontu jakieś drogi i pieniądze te przeznaczać na system gospodarowania odpadami - zaznacza burmistrz. - Tak się robi w niektórych gminach. Wiem, bo rozmawiam z samorządowcami z naszego regionu. Robimy analizę możliwości i szukamy sposobu na ewentualne obniżenie kosztów. Nie mówię, że już zaraz to się stanie. Ale może w tym lub przyszłym roku. Szukamy rozwiązań daleko idących, bo jest rzeczywiście za drogo. Niestety gospodarowanie odpadami w Polsce jest postawione do góry nogami i z tego to głównie wynika - dodaje burmistrz.

Zniżka dla wybranych?

Gdy radni uchwalili nowe ceny za odbiór śmieci, Grzegorz Kuzak, prezes Noworudzkich Usług Komunalnych mówił, że istnieje możliwość obniżenia kwoty 32 zł poprzez 10% upust. Należy się on tym, którzy mają kompostownik i nie oddają bio odpadów, a kompostują je. Jest to jednak zniżka dla nielicznych. - Zniżka przysługuje tylko osobom mieszkającym w budynkach jednorodzinnych przyznaje Krzysztof Czajka, rzecznik prasowy noworudzkiego magistratu.

Produkujemy najwięcej śmieci

Zgodnie z informacją GUS-u za 2018 r. (za 2019 jeszcze danych nie ma) średnia ilość odpadów w Polsce to 325 kg na Polaka. Na Dolnym Śląsku jest to 394 kg. Na jednego mieszkańca gminy miejskiej Nowa Ruda średnia roczna wynosi 487 kg, a mieszkańca gminy Nowa Ruda aż 492 kg. Dolny Śląsk z całej Polski produkuje najwięcej odpadów. Ta ilość odpadów jest powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Szukamy sposobu na obniżki

Obrazek użytkownika Karol
  • Karol
  • 18-03-2020

Średnia w Polsce to 325 kg śmieci na Polaka a średnia w Nowej Rudzie to 487 kg na Noworudzianina ?? Coś mi się nie chce w to wierzyć.Nowa Ruda to miasto emerytów i rencistów i niemożliwe że te osoby wytwarzają taką ilość śmieci.Coś mi tutaj śmierdzi jakimś wałkiem.......
Obrazek użytkownika PO
  • PO
  • 20-03-2020

Trzeba za coś utrzymać NUK, bo grozi likwidacja
- Strach nie zabija - zarażaj spokojem, zostań w domu - namawiają noworudzianie Agata Felczak i Patryk Kamiński, których filmik ma już ponad trzydzieści tysięcy wyświetleń.

Ksiądz Biskup Ignacy Dec odchodzi na emeryturę. Dziś w samo południe w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej ogłoszono decyzję ojca świętego Franciszka, który mianował nowym biskupem świdnickim biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×