REKLAMA

Asystent osobisty

foto: pixabay.com

Niepełnosprawni w gminie Radków mają osobistych asystentów. Gmina od stycznia realizuje program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej.

- 18 osób niepełnosprawnych, które posiadają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności korzysta z pomocy opiekuna - mówi Marta Jurowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawce Śr. - Osoby te mają zapewnioną pomoc asystenta osobistego. Na dziś mamy zatrudnionych 10 asystentów osobistych – dodaje kierowniczka OPS -u.

Teraz na listę rezerwowych

Osoby, które potrzebują pomocy asystenta powinny zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej, złożyć wniosek i przedłożyć orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. - Projekt ten zgodnie z założeniem zawartym w złożonym wniosku obejmuje 18 osób. Teraz już taka liczba osób ma przyznanego asystenta, aczkolwiek w każdej chwili sytuacja może się zmienić, dlatego mamy listę rezerwową i te osoby, które są chętne, zawsze mogą wniosek do nas złożyć – zachęca Jurowska.

Pilotaż

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w gminie Radków realizowany jest po raz pierwszy i jest to program pilotażowy. - Jeśli zaś chodzi ogólnie o pomoc osobom niepełnosprawnym w ramach środków z Funduszu Solidarnościowego to w ubiegłym roku realizowaliśmy program „Opieka wytchnieniowa”. To była forma wsparcia adresowana dla opiekunów osób niepełnosprawnych – przypomina Marta Jurowska. - To są nowe programy pilotażowe, w których uczestniczymy – dodaje kierownik OPS. W ubiegłym roku z programu opieki wytchnieniowej skorzystało dziewięciu opiekunów osób niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu opiekun mógł wygospodarować trochę czasu dla siebie, a osoba zależna tym samym miała zapewnioną kompleksową pomoc.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Asystent osobisty

- Strach nie zabija - zarażaj spokojem, zostań w domu - namawiają noworudzianie Agata Felczak i Patryk Kamiński, których filmik ma już ponad trzydzieści tysięcy wyświetleń.

Ksiądz Biskup Ignacy Dec odchodzi na emeryturę. Dziś w samo południe w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej ogłoszono decyzję ojca świętego Franciszka, który mianował nowym biskupem świdnickim biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×