REKLAMA

Jadą ratować mogiły przodków

foto: użyczone

foto: użyczone

foto:użyczone

Już po raz 5 młodzież z Jugowa będzie ratować mogiły przodków za wschodnią granicą.
3 lipca we Wrocławiu przed wyjazdem młodzież spotka się z Prezydentem Andrzejem Dudą.

W tegoroczną akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zaangażowała się nie tylko grupa uczniów i nauczycieli z Jugowa, ale też młodzież z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Rudzie, Noworudzkiej Szkoły Technicznej i Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza. - Z Jugowa jedzie 20 osób. W tym 4 opiekunów i 16 uczniów. Wśród nich są nie tylko obecni uczniowie, ale też absolwenci noworudzkiego liceum i kłodzkiej budowlanki - zapowiada Bożena Sołek-Muzyka, koordynator akcji w Jugowie.
Gdzie zabijali banderowcy
W tym roku młodzież zadba o Cmentarz Legionistów w Brodach, nekropolię w nieistniejącej wsi podolskiej Hucisko Brodzkie, gdzie w lutym 1944 r. grupa banderowców wymordowała prawie całą wieś. Nasi wolontariusze podobnie jak wroku ubiegłym, zajmą się też cmentarzem w Berdyczowie w obwodzie żytomierskim. - Młodzież pożegnana zostanie przed wyjazdem we Wrocławiu przez Prezydenta Andrzeja Dudę - cieszy się Bożena Sołek-Muzyka. Lista uczestników jest już zamknięta. Teraz Fundacja Studio Wschód z Wrocławia szacuje koszty wyjazdu. Wkrótce będą zbierane fundusze na ten cel.
Na Syberię
To jednak nie jedyny wyjazd, którego celem jest ratowanie polskich nekropoli.- W październiku organizowany jest 13-dniowy wyjazd na Syberię, sponsorowany przez kancelarię prezydenta. Z całej Polski pojedzie ok. 400 osób. Część podróży odbędzie się Koleją Transsyberyjską. Jeden wagon przeznaczony będzie właśnie dla wolontariuszy - ujawnia Sołek-Muzyka. Nauczycielka przyznaje, że w tym pociągu najprawdopodobniej zobaczymy grupę uczniów i nauczycieli z naszego terenu.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Jadą ratować mogiły przodków

Obrazek użytkownika Krogul
  • Krogul
  • 14-05-2018

W Dzikej Orlicy znaleziono trzy samorodki złota o wadze całości 8.3 grama Czyżby jak na Alasce w rzekach pełnych złota A Orlica z Dzikiej na Złota
Obrazek użytkownika Wladek
  • Wladek
  • 14-05-2018

Po Czeskiej stronie są t/z płukanie kamieni średnio rocznie pozyskuje ok 35 kg kruszca złotego . W kotlinie w większości rzek górskich jakieś odrobiny złota napewno by się znalazły .
Obrazek użytkownika Wladek
  • Wladek
  • 14-05-2018

Geologia szacuje ze w kotlinie Klodzkiej w rzekach i skałach moze być ok 1 tony zlota Naniesionego przez lodowiec problem w tym ze koszt wydobycia jest olbrzymi Orlica i nie tylko ma śladowe zasoby tego kruszca .
Obrazek użytkownika Redaktor
  • Redaktor
  • 15-05-2018

Nowa gazeta w Radkowie! Już wkrótce nowy bezpłatny magazyn radkowski. Do Waszych skrzynek trafi nowy bezpłatny magazyn o gminie Radków! W pierwszym numerze przedstawiamy kto jest kim w radkowskim magistracie: ujawniamy powiązania rodzinne i wcześniejsze miejsce pracy wielu urzędników. Przedstawimy też kopie dokumentów świadczących o "fachowości" obecnych pracowników ratusza. Ponadto zestawienie środków unijnych pochodzących z ZIT pozyskanych przez Radków i dla porównania gminy Mieroszów i wiejską Nowa Ruda. Zapraszamy też do lektury najnowszego sondażu i prezentacji (potencjalnych) kandydatów na burmistrza Radkowa

Chcą rozpocząć renowację obrazu Św. Walentego w Bazylice Wambierzyckiej. Na pierwszy etap prac renowacyjnych potrzebne jest 15 tys. zł. Całkowity koszt renowacji szacowany jest na ok. 40 tys. złotych.

foto: pixabay.com

Radkowskiej straży miejskiej nie jest obojętny los zwierząt. Tak przynajmniej twierdzą funkcjonariusze, którzy w 2018 r. podjęli 12 interwencji w sprawie zwierząt.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×