REKLAMA

Mniej tlenku, więcej sadzy

foto: pixabay.com

Fredry, Podjazdowa, Zaułek w Nowej Rudzie i Tłumaczów w gminie Radków. To tam w ubiegłym roku ulatniał się czad. W dwóch przypadkach potrzebna była pomoc medyków.

Sezon grzewczy to jak co roku wzmożony okres pracy dla strażaków. W tym czasie najczęściej wyjeżdżają oni do ulatniającego się tlenku węgla i sadzy palącej się w kominach. W ubiegłym roku do czadu nazywanego cichym zabójcą strażacy wyjeżdżali 4 razy. - Trzy zdarzenia miały miejsce w Nowej Rudzie, w budynkach przy ul. Fredry, Podjazdowej i Zaułek oraz w Tłumaczowie - wylicza Rafał Chorzewski, szef noworudzkich strażaków. W budynkach przy ul. Fredry i Zaułku potrzebna była pomoc ratowników medycznych. - W 2018 roku też mieliśmy cztery przypadki ulatniającego się tlenku węgla - przypomina Chorzewski.
Groźba śmierci - Zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo niebezpieczne, bo wówczas dochodzi m.in. do niedotlenienia mózgu. Czy się udaje uratować takiego pacjenta? Wszystko zależy od jego stanu klinicznego i tego, jak długo w zatruciu przebywał pacjent – przypomina dr Tadeusz Stępkowski z noworudzkiego szpitala. Na szczęście do noworudzkiego szpitala ani w tym roku, ani w ubiegłym nikt nie trafi ł zatruty tlenkiem węgla.
Pali się sadza

Pożary komina, czyli sadzy to kolejna zmora strażaków. W 2018 roku noworudzcy strażacy do tego typu zdarzeń wyjeżdżali 62 razy. W 2019 ponad 40. Jeszcze kilka lat wstecz takim newralgicznym miejscem, gdzie często paliła się w kominie sadza były budynki przy ul. Akacjowej w dzielnicy Słupiec. - Teraz pożary sadzy zdarzają się zazwyczaj w starym budownictwie, tam gdzie jeszcze nie ma gazu - przypomina Chorzewski.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Mniej tlenku, więcej sadzy

Ksiądz Biskup Ignacy Dec odchodzi na emeryturę. Dziś w samo południe w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej ogłoszono decyzję ojca świętego Franciszka, który mianował nowym biskupem świdnickim biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej.

O najnowszej książce „Miłość leczy rany”, jej głównym bohaterze Unkasie, rozmowach przez więzienne kraty, a także o przyjeździe do Srebrnej Góry, z pisarką Katarzyną Bondą rozmawiała Karolina Golak.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×