REKLAMA

Mają oko na zamek

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Trzy miesiące pozostały właścicielowi zamku w Ratnie Dolnym na zrealizowanie obowiązków jakie nałożył na niego konserwator zabytków. To chyba nierealne, więc co wtedy?

Rekontrolę zabytkowego zamku przeprowadzono pod koniec marca. Wówczas prace, które zgodnie z nakazem konserwatorskim miał wykonać właściciel, nie zostały zrealizowane. Konserwator wystawił upomnienie, którym ponownie zobligował właściciela do podjęcia prac. Dziś już wiemy, że termin ich wykonania upływa we wrześniu. - W protokole z kontroli zostało potwierdzone, że zalecenia nie zostały wykonane i w związku z tym zostało wystawione upomnienie przymuszające właściciela do wykonania konkretnych prac we wskazanym terminie, który upływa we wrześniu - tłumaczy zastosowane procedury Anna Nowakowska-Ciuchera z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Tylko jedno upomnienie
Jeżeli we wskazanym w upomnieniu terminie prace nie zostaną wykonane, to wówczas konserwator może wszcząć egzekucję. - Upomnienie wystawiamy jedno. Potem mamy możliwość wdrożenia środków przymusu zgodnie z ustawą o egzekucji i w zależności od tego, jaki środek przymusu jest stosowany, może on być stosowany czterokrotnie - przypomina Anna Nowakowska-Ciuchera. I właśnie w tej sprawie 29 maja przedstawiciele Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody spotkali się z kierownikiem wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Ustaliliśmy, że zweryfikujemy zadeklarowane przez właściciela prace, którego według niego mają być wykonane jeszcze w tym roku - mówi Karol Marczak, prezes fundacji. - To m.in. remont wieży zamkowej oraz oficyny - wylicza prezes. Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym jest bardzo szeroka. Tyczy się ona zarówno niepłaconych podatków od nieruchomości, jak i egzekucji obowiązków niepieniężnych. Pod słowem egzekucja rozumieć możemy zarówno przymusowe wymeldowanie z zajmowanego lokalu czy obiektu, jak również nałożenie grzywny. Warto też przypomnieć, że każdy kto chce wspomóc ratowanie Zamku w Ratnie Dolnym może to zrobić poprzez portal: zrzutka.pl/k8acpc

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Mają oko na zamek

Obrazek użytkownika blur
  • blur
  • 23-07-2019

Od ilu lat trwa ten żałosny popis nieudolności tzw. władz i innych instytucji? Ktoś tu jest wystraczająco stary, by pamiętać początek tej szopki? Przez ile lat, urzędnicy nie byli w stanie ustalić adresu właściciela, choć w kręgach biznesowo-kryminalnych znał go każdy. Internet też:-). Teraz już przeszli na emerytury i mogliby powiedzieć: bali się czy im płacił?

Jan Bednarczyk chce sprzedać salę wiejską, z której korzystają mieszkańcy Raszkowa.

foto: zalewradkow.pl

Domki nad Radkowskim Zalewem od strony czeskiej nie wyglądają estetycznie i psują wizerunek gminy - tak o ośrodku wypoczynkowym mówią radkowscy radni.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×