REKLAMA

Nie ma dopłat, nie ma kursów

Mieszkańcy wsi w gminie Nowa Ruda i gminie Radków skarżą się na problemy z dojazdami.

Przedstawiciele kłodzkiego PKS-u tłumaczą, że władze gmin mogą do transportu dopłacić, ale włodarze mówią kategoryczne nie. Czy w przyszłości uda się rozwiązać ten problem?

Problem z transportem mają m.in. mieszkańcy Tłumaczowa i Koszyna. Pierwsi sygnalizują, że najgorzej jest w okresie ferii i wakacji. Wówczas jak mówią do dyspozycji pozostaje tylko „piechtolot” lub transport prywatny. Problem mają też mieszkańcy Koszyna górnego, bo od 3 lat nie ma kursu rannego przez tą część wsi. Młodzież nie ma jak dostać się do szkoły, a dorośli do pracy. Z kolei kłodzki PKS wszystko tłumaczy małą liczbą pasażerów.
Mogą do kursów dopłacić
Kursów mogłoby być więcej, gdyby gminy chciały do nich dopłacać. Przedstawiciele kłodzkiego PKS-u podkreślają, że ich spółka za każdym razem informuje gminy o zamiarze likwidacji danego połączenia. Informuje też o tym, że samorządy mogą dopłacić i zapobiec wstrzymaniu połączenia. - Na chwile obecną z możliwości dokonywania dopłaty korzysta regularnie Gmina Bystrzyca oraz w okresie wakacyjnym Gmina Stronie Śląskie - informuje Marcin Trzaska, kierownik działu przewozów pasażerskich kłodzkiego PKS-u. - Spółka proponuje różne rozwiązania np. dopłaty w formie wynajmu, czy ryzyka rentowności - dodaje.
Gminy mówią „NIE”
Na dopłaty nie zgadza się jednak ani burmistrz Radkowa, ani wójt Mierzejewska. - PKS chce dopłat do transportu, a ja dopłacać nie będę - mówi stanowczo Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa. - Dlaczego mam dopłacać wszystkim do wszystkiego? Do pełnego autobusu, jak tam jeździ 5-6 osób, bo wszyscy korzystają z transportu prywatnego lub jeżdżą busem. Inne gminy jak chcą, to niech dopłacają. Ja nie będę - dodaje. Podobnie mówią przedstawiciele władz gminy Nowa Ruda. - Władze gminy mają świadomość, że dla mieszkańców zmuszonych do korzystania z transportu zbiorowego jest to duża uciążliwość. Dlatego też kierownictwo urzędu wielokrotnie spotykało się w tej sprawie z prezes PKS-u – zapewnia Barbara Adamska z urzędu gminy. - W opinii wielu mieszkańców powodem braku rentowności jest niepotrzebne wysyłanie na trasy kilkudziesięcio miejscowych autobusów, których koszty eksploatacji są bardzo wysokie. W związku z tym stoimy na stanowisku, że w pierwszej kolejności należy poprawić zarządzanie spółką, a dopiero później żądać od gmin dopłat, które nie obciążą nadmiernie ich budżetów - dodaje. Barbara Adamska sygnalizuje też, że zdaniem wielu mieszkańców nieporozumieniem było także wprowadzenie programu „Mobilny Senior”, ponieważ w związku z likwidacją kursów i tak nie mogą oni z niego korzystać. Gminni urzędnicy podkreślają, że PKS podlega staroście i mają nadzieję, że to władze powiatu rozwiążą ten problem, który znany jest nie tylko w Gminie Nowa Ruda, ale także w pozostałych gminach powiatu kłodzkiego.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Nie ma dopłat, nie ma kursów

Obrazek użytkownika Iga
  • Iga
  • 17-01-2019

Sprzedać duże nierentowne autobusy a zakupic busy 9-20 osobowe zmniejsza się koszty eksploatacji przejazdów.
Obrazek użytkownika Paula
  • Paula
  • 17-01-2019

Iga - To samo miałam napisać po przeczytaniu tego artykułu.
Obrazek użytkownika PiTer
  • PiTer
  • 28-01-2019

Szkoda, że nie doszło do uruchomienia linii kolejowej do Tłumaczowa. Zdaje się, że przy otwieraniu kamieniołomów była ta kwestia poruszana - że zostanie odbudowana linia do Broumova.

foto: użyczone

Ręce opadają. Na cmentarzu w Ścinawce Dol. znów jest bałagan - alarmują mieszkańcy.

foto: pixabay.com

Zabił kolegę i poszedł siedzieć. Dziś jest na wolności. Wrócił do rodzinnej wsi, a jej mieszkańcy zastanawiają się jak będzie dalej?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×