REKLAMA

Zmarły malarz doczekał się konkursu

foto: FB Mbp Nowa Ruda

Noworudzka biblioteka zachęca do uczestnictwa w pierwszym konkursie im. Henryka Borkowskiego pod hasłem „Kocham moje miasto”.

Henryk Borkowski od 1965 r. związany był z Nową Rudą. Tu pracował jako dekorator w wielu miejskich zakładach. Otworzył też własną pracownię dekoratorską. Na swoich płótnach uwieczniał zakątki i architekturę Nowej Rudy, krajobrazy, martwą naturę i kwiaty. Jego prace wystawiane były m.in. w Olsztynie, Łodzi i Broumovie. - Nasi czytelnicy mówią, że go pamiętają. Malował piękne obrazy. Nie ma praktycznie domu, w którym nie byłoby jego obrazu. Choć obraz potrafił namalować w 15 minut, to nie miał szczęścia do promocji - wspomina artystę Apolonia Maliszewska z noworudzkiej biblioteki, która jest pomysłodawczynią organizacji konkursu. - Warto, żeby najmłodsi zwrócili uwagę na piękno miasta, w którym żyją - przekonuje Maliszewska. - Pracuję tu od 30 lat i uważam, że nasza architektura jest piękna. Ludzie mówili, że to dziura, a ja nigdy tego nie rozumiałam. Teraz jak wyjechało tak wiele młodych osób, to chciałam tych młodych ludzi, którzy zostali zainteresować tym naszym pięknem - dodaje.
Konkurs wystartował
Celem konkursu jest rozwijanie zdolności plastycznych u dzieci i młodzieży, pogłębianie wiedzy o artystach z Nowej Rudy, poznanie magicznej noworudzkiej architektury, ale też zachęcenie do odwiedzenia biblioteki, a przy tym promocja czytelnictwa. Prace konkursowe muszą przedstawiać architekturę Nowej Rudy. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w Nowej Rudzie. Prace będą ocenianie w trzech kategoriach wiekowych: I grupa wiekowa 7-11 lat, II grupa wiekowa 12 -15 lat, III grupa wiekowa 16-19 lat. Prace powinny być wykonane na papierze lub tkaninie w następujących technikach: malarstwo, rysunek, grafika z wykluczeniem materiałów sypkich, brudzących, przestrzennych. Układ pracy pionowy lub poziomy, format pracy min. A5 max. A-3. Prace można przesyłać do 31 stycznia 2019 r. na adres noworudzkiej biblioteki lub dostarczać tam osobiście.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Zmarły malarz doczekał się konkursu

fot. internet

Szczególnie potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×