REKLAMA

Powiat Kłodzki. Dwie mieszkanki źle zareagowały na szczepionkę

Po szczepieniach mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne

Fot. Pixabay

Powiat Kłodzki. Jakie mogą być niepożądane skutki przyjęcia szczepionki na koronawirusa i kto ma je już za sobą?

Powiat Kłodzki. Setki tysięcy ludzi przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19 w Polsce. W niektórych przypadkach odnotowano NOP, czyli niepożądane odczyny poszczepienne. Jest to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to niepożądany efekt, pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia. W powiecie kłodzkim niepożądany odczyn poszczepienny odnotowano u dwóch kobiet. U jednej pojawił się laryngospazm, drętwienie lewej kończyny górnej, duszność, ból szyi, drętwienie języka. U drugiej kobiety dane są w uzupełnianiu, dlatego nie można stwierdzić, jakie miała objawy. Dane pochodzą z 20 stycznia. 

 

 

Jak rozpoznać NOP?

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej można spotkać się z łagodnymi przypadkami. Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie. Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 tysięcy przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

 

 

NOP a szczepienie przeciwko COVID-19

Setki tysiące ludzi przyjęło już szczepionkę przeciwko COVID-19 w Polsce. Niepożądane odczyny poszczepienne odnotowano w kilkuset przypadkach i w zdecydowanej większości miały one łagodną postać. Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc. 

 

 

SPRAWDŹ ILE OSÓB ZACHOROWAŁO NA KORONAWIRUSA 26 STYCZNIA

KLIKNIJ I ZOBACZ, GDZIE MOŻESZ SIĘ ZASZCZEPIĆ

 

 

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Powiat Kłodzki. Dwie mieszkanki źle zareagowały na szczepionkę

Fot. Phantasma1958 Polska-org.pl

Kłodzko: Konkubent Lucyny K. który wraz z nią miał dopuścić się zabójstwa dziecka przebywa w zakładzie karnym w Kłodzku.

Kłodzko: Samochód zbierający odpady potrącił kobietę. Była reanimowana na miejscu.

Podczas pogrzebu, gdy rodzina chciała pożegnać zmarłą i poprosiła o otwarcie trumny, okazało się, że leżą w niej zamienione zwłoki. Jak doszło do tak tragicznej pomyłki?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×