REKLAMA

Tajemnicza kolumna z orłem

źródło: MC Noworuders

Dziś kolejna tajemnica Nowej Rudy - czy wiecie gdzie znajduje się obecnie najstarszy świecki pomnik w mieście?

W 1866 Prusacy odnoszą zwycięstwo nad Cesarstwem Austrii. Kolejnym krokiem Bismarcka, stojącego na czele jednoczącego się państwa niemieckiego, było wzniecenie nowej wojny, tym razem z Francją. Zaprawiona w bojach, nowoczesna armia pruska w szybkiej kampanii pokonuje sąsiada. Jak pisze Joseph Wittig, noworudzki kronikopisarz, społeczeństwo miasta niechętnie przyjęło rozpoczęcie działań wojennych. Jednym z pierwszych objawów wybuchu wojny było wstrzymanie wcześniej zaplanowanych inwestycji, w tym planów uruchomienia połączenia kolejowego pomiędzy Nową Rudą a Kłodzkiem oraz Wałbrzychem i Broumovem. Ustał wzrost gospodarczy, a do służby wojskowej powołano 115 noworudzian, w tym burmistrza.

Nastroje mieszkańców zmieniły szybkie postępy wojsk pruskich. Zwycięstwa i kolejne zdobyte miasta francuskie wywołały euforię u wszystkich mieszkańców Prus. W tym samym czasie dochodzi do zjednoczenia księstw niemieckich w jedno silne i duże państwo, Cesarstwo Niemieckie. Na czele II Rzeszy staje Cesarz Wilhelm I. Słabe państwo francuskie zostaje szybko rozgromione, a zwycięska armia pruska wkracza do pokonanego Paryża. Neurode świętuje pokonanie odwiecznego wroga oraz zjednoczenie państwa. Na rynku, odświętnie udekorowanym girlandami, transparentami, plakatami i wieńcami w barwach II Rzeszy, zbiera się kilkutysięczny tłum. We wszystkich kościołach zostają odprawione nabożeństwa dziękczynne. Około południa rozpoczynają się uroczystości z udziałem 70 powracających z frontu żołnierzy wraz z weteranami wcześniejszych wojen. Rozpoczyna się festyn połączony z ucztą na 250 osób.

Neurode, miasto należące do zjednoczonego Cesarstwa Niemieckiego, hucznie świętowało dzień kapitulacji Francji. W 1875 roku, cztery lata po zakończonej wojnie, ku pamięci tamtych wydarzeń, klęski Francji, zjednoczenia Niemiec oraz poległych w tej batalii noworudzian (pięciu mieszkańców straciło życie na tej wojnie) na wzgórzu Koberberg powstaje pomnik. Okazały, ponad ośmiometrowy pomnik przedstawiał dużego orła z rozpostartymi, gotowymi do lotu skrzydłami, stojącego na wysokiej kolumnie. Całość opierała się na solidnym, granitowym cokole, na którym wykuto inskrypcje. Pomnik ustawiono nad wzniesieniem górującym nad całą okolicą w miejscu dzisiejszego gmachu policji i aresztu (ulica Kopernika). Był pierwszym świeckim pomnikiem w Nowej Rudzie. W 1887 roku rozpoczęto budowę sądu (dzisiejsza policja) w związku z czym pomnik należało przenieść w inne miejsce. Nową lokalizacją okazał się plac przed niedawno wybudowaną szkołą, która powstała nieco niżej, na wzgórzu Hopfenberg. Szkoła ta, to dzisiejsze Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy (niegdyś Szkoła Podstawowa nr 1). Kolumnę z orłem ustawiono dokładnie przed wejściem głównym do uczelni. Tam stał do roku 1945, kiedy to najprawdopodobniej został obalony przez rosyjskich żołnierzy. Jego dalsze losy nie są znane… A może ktoś z Naszych czytelników zna powojenną historię tego „szczególnego” zabytku?

MC Noworuders

Artykuły powiązane

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Tajemnicza kolumna z orłem

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów.

Fot. Gmina Nowa Ruda

Wczoraj w Wałbrzychu nasze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: OSP Czerwieńczyce, OSP Bożków i OSP Włodowice otrzymały promesy na zakup sprzętu oraz wyposażenia strażackiego w ramach programu "Mały Strażak" na łączną kwotę 32 324,00 zł. Jednostki te aplikowały do programu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×