REKLAMA

Jak dbają o nasze rzeki?

Włodzica przestaje przypominać rzekę – mówi pani Wanda z Drogosławia, która zastanawia się, kiedy rzeka wreszcie zostanie wyczyszczona.

Płynie w Sudetach Środkowych. Jej źródła znajdują się na wysokości 680 m n.p.m. na zachodnim stoku góry Pardelówka na Wzgórzach Włodzickich, w okolicy wsi Dworki. Włodzica, bo o niej mowa przepływa przez Świerki, Ludwikowice Kłodzkie, Nową Rudę, Włodowice i Ścinawkę Średnią.
Dziś jak mówią mieszkańcy – przestaje przypominać rzekę. - Wszystko w niej rośnie – kwiaty, chwasty, takie upały były i żeby rzeki nie wyczyścić. Wody przecież praktycznie nie było. Wszyscy się nad tym zastanawiamy – mówi pani Wanda, mieszkanka Drogosławia. Jak będą ulewne deszcze to rzeka wyleje i będzie powódź, bo w niej jest wszystko – śmieci nie śmieci. Nawet drzewa w niej rosną. Jak padało, to woda nie miała jak płynąć. Ludzie zastanawiają się kiedy będzie czyszczona. Ja ostatniego czyszczenia nawet nie pamiętam – dodaje.
Wody Polskie uspokajają
- Pojawiający się porost roślinny w dnie koryt potoków górskich i podgórskich w okresach niżówek (niski stan wód), zwłaszcza w okresach suszy jest zjawiskiem naturalnym. Wysokość i wielkość porostu jest uzależniona od żyzności wód. Porost roślin w dnie koryta nie wpływa znacząco na zmniejszenie przepustowości koryta potoku – zapewnia Anna Tarka, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Anna Tarka podkreśla, że o Włodzicy RZGW we Wrocławiu nie zapomina, czego dowodem są prace jakie już zostały tam wykonane. - W 2016 r. udrożniliśmy koryta potoku Włodzica w miejscowości Drogosław. Zadanie kosztowało 33377,28 zł. W tym samym roku prowadziliśmy roboty konserwacyjne koryta potoku Włodzica w mieście Nowa Ruda. Zadanie pochłonęło 149 064,40 zł. W 2012 r. przeprowadzony został remont istniejącej zabudowy regulacyjnej wraz z modernizacją stopni celem poprawienia spływu wód oraz umożliwienia migracji ryb na potoku Włodzica w mieście Nowa Ruda. Zadanie kosztowało 14 517 231, 74 zł. Odcinek obejmował większą część biegu potoku na terenie miasta Nowa Ruda o długości 3,7 km – informuje Anna Tarka. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu chce jeszcze w tym roku zabezpieczyć pieniądze na kolejne zadania, a mianowicie na remont koryta potoku w Świerkach i udrożnienie i remont koryta potoku Czerwionka w Nowej Wsi.
Kolejne zadania w przygotowaniu
Jak informuje Anna Tarka przygotowywane są już kolejne zadania, które Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej będzie chciał zrealizować - Zadania te to udrożnienie koryta potoku Osna na terenie Radkowa oraz remont koryta potoku Woliborka przy ul. Cicha w Nowej Rudzie – informuje rzecznik prasowy RZGW we Wrocławiu. Anna Tarka zaznacza, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej stara się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, ale wszystko zależy od tego, jakie środki finansowe na daną chwilę posiada.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Jak dbają o nasze rzeki?

fot. internet

Szczególnie potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×