REKLAMA

Jugów w akcji

foto: użyczone

Wolontariusze akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" zbierali podpisy poparcia inicjatywy budowy Domu Spotkań z Kresami im. Ks. kardynała Henryka Gulbinowicza w Straszowicach, w gminie Wołów.

- Listy poparcia wraz z listem do Premiera Mateusza Morawieckiego zostaną dostarczone do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Musimy stanąć na wysokości zadania i zebrać jak największą ilość podpisów. Każdy podpis ma kolosalne znaczenie. Teraz jest ten czas kiedy możemy starać się o finansowe wsparcie dla naszej inicjatywy i stworzyć miejsce w którym rodacy z Kresów Wschodnich będą naprawdę u siebie – informuje Bożena Sołek – Muzyka, koordynator akcji w Jugowie.
Na dawnych terenach Rzeczpospolitej, a także Syberii czy w Kazachstanie, wciąż pozostaje wielu Polaków, którzy marzą o powrocie do ojczyzny. Wielu z nich jest już w podeszłym wieku i ostanie lata życia chcieliby spędzić w Polsce, gdzie objęci zostaliby opieką i życzliwością rodaków.
Niespełna rok temu odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Domu Kresowego. Teraz ruszają właściwe prace. Dom spotkań będzie nosił imię duchownego, który od lat wspiera działania, których celem jest ratowanie dziedzictwa narodowego na Kresach.
Treść listu do Premiera Morawieckiego:
Wypełniając dziejową sprawiedliwość, jesteśmy całym sercem zaangażowani w realizację projektu budowy DOMU SPOTKAŃ Z KRESAMI IM. KS. KARDYNAŁA HENRYKA GULBINOWICZA w Straszowicach, Gmina Wołów. Zamieszkają w nim nasi Rodacy z Syberii, Ukrainy i Kazachstanu, którzy od dawna oczekują na spędzenie w Polsce ostatnich lat swego życia. Chcemy, aby w tym miejscu budowane były mosty miedzy pokoleniami. W naszym Kresowym Domu spotykać się będą młodzi wolontariusze, którzy co roku wyjeżdżają na Ukrainę aby porządkować zapomniane polskie nekropolie. Ten Dom będzie dla nas, dla naszych rodziców i dziadków, symbolem łączności z ziemią przodków, skąd nasz ród.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Jego Eminencja Ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz, którego postać zapisała się złotymi czcionkami w polskiej drodze do współczesnej niepodległości. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy Pana Premiera, Jego Eminencja doczeka chwili, gdy w domu Jego imienia zamieszkają ludzie, którzy całe swoje życie tęsknili za utraconą Ojczyzną.

Z wyrazami szacunku
Społeczność Dolnego Śląska

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Jugów w akcji

foto: pixabay.com

Prokurator czeka na opinię biegłego. Bednarczyk bije na alarm. Wracamy do sprawy 50- letniego pana Henryka ze Ścinawki Śr.

Architekci z Krakowa zaprojektują bożkowskie przedszkole.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×