REKLAMA

Coraz więcej turystów

Głównym zadaniem parków narodowych jest ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski.

Jednakże ze względu na fakt, iż parki narodowe są jednocześnie najpiękniejszymi miejscami i z definicji stanowią własność narodu polskiego, ustawa o ochronie przyrody jako jedno z zadań Służby Parku Narodowego wymienia, udostępnianie parku narodowego do celów naukowych, edukacyjnych, rekreacyjnych, turystycznych i sportowych. Bardzo istotnym aspektem tego zapisu jest fakt, że działania te nie powinny wpływać na pogorszenie stanu przyrody w parkach narodowych. Chcąc sprostać tym wymaganiom, Park Narodowy Gór Stołowych podejmuje różnego rodzaju decyzje, które mają na celu umożliwienie korzystania przez społeczeństwo z zasobów przyrody Gór Stołowych ale w sposób bezpieczny dla jej istnienia. Największymi zagrożeniami są: masowy ruch turystyczny i duże imprezy sportowe. Błędne Skały i Szczeliniec Wielki to miejsca najchętniej i najliczniej odwiedzane. Nie wynika to jedynie z ich oczywistego piękna ale również z historii rozwoju ruchu turystycznego na Ziemi Kłodzkiej. Już od XVIII i XIX wieku były one głównymi celami wypraw turystycznych traktowanych na równi z Karkonoszami. W momencie utworzenia parku ta tradycja została zachowana i nie wprowadzono żadnych ograniczeń w dostępie do tych obiektów. Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort zwiedzania, konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej, odpornej na zniszczenie a jednocześnie nawiązującej stylem do architektury sudeckiej. Od 2010 roku, po żmudnych pracach z architektami stworzyliśmy wzór małej architektury turystycznej, którą można zobaczyć już na szlakach turystycznych Parku Narodowego Gór Stołowych. Została ona doceniona przez specjalistów z dziedziny architektury w formie nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach. Zagospodarowanie turystyczne Błędnych Skał otrzymało w 2013 roku Grand Prix i nagrodę główną za architekturę w przestrzeni publicznej, Dolnośląskiego Festiwalu Architektury oraz było laureatem ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku 2014”.
Więcej turystów
W ostatnich latach zauważamy wzrost zainteresowania społeczeństwa Parkiem Narodowym Gór Stołowych. Wzrasta również świadomość potrzeby ochrony przyrody, powstają nowe technologie, które wychodzą naprzeciw naszym potrzebom. Od kilku lat realizujemy kompleksowy program udostępniania Błędnych Skał dla masowego ruchu turystycznego. W jego ramach przebudowaliśmy szlak powrotny do parkingu, zbudowaliśmy „górny parking”, który został wyposażony w kompleks bezpłatnych toalet, taras widokowy oraz wiaty turystyczne. Kolejnym etapem jest budowa „parkingu dolnego” na Polanie YMCA. Prace rozpoczną się w bieżącym roku a zostaną zakończone przed przyszłym sezonem turystycznym. Kolejnym etapem będzie remont nawierzchni drogi dojazdowej na Błędne Skały. Po zakończeniu tych inwestycji będzie możliwe wprowadzenie transportu zbiorowego obsługiwanego przez autobusy o napędzie elektrycznym. Wszystkim tym działaniom towarzyszy jeden cel: ochrona przyrody poprzez budowę infrastruktury turystycznej zabezpieczającej ją przed negatywnymi skutkami dużego ruchu turystycznego. Do wspomnianych zamierzeń dochodzą jeszcze inne działania. W minionym roku dokonaliśmy kompleksowej wymiany wszystkich kładek i poręczy w całym labiryncie Błędnych Skał. W celu usprawnienia systemu sprzedaży biletów wprowadziliśmy możliwość ich zakupu w systemie elektronicznym. Bilety można kupić on-line przez internet, off-line przy kasach biletowych oraz dokonać płatności kartą płatniczą. Dotyczy to zarówno Błędnych Skał jak i Szczelińca Wielkiego.
Milionowe inwestycje
Dużym wyzwaniem jest utrzymanie trasy turystycznej na Szczelińcu Wielkim, ze względu na jej bardziej górski charakter, ale tu również od zeszłego roku wymieniamy podesty, poręcze i barierki zabezpieczające. Koniec prac planowany jest na koniec bieżącego roku. Oczywiście związane jest to z ogromnym wysiłkiem finansowym parku. W ostatnich latach na opisane przedsięwzięcia przeznaczyliśmy ok. 8,5 mln zł. Opłaty za zwiedzanie Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał nie pokrywają tych potrzeb. Chcąc móc zrealizować te pomysły korzystamy z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz środków Funduszu Leśnego, który w ostatnim okresie bardzo mocno wspiera działania parków narodowych. Mam świadomość, że Park Narodowy Gór Stołowych jest ogromnym magnesem przyciągającym turystów z całej Polski jak i z poza jej granic. Rocznie w parku jest ich ok. 800 tys.. Liczę na to, że przy dobrej i mądrej współpracy z samorządami lokalnymi uda się nam wspólnie ochronić przyrodę Gór Stołowych, tak aby była naszym wspólnym dobrem przez następne pokolenia i była źródłem wzrostu zamożność mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.
Bartosz Małek

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Coraz więcej turystów

Obrazek użytkownika Alina
  • Alina
  • 06-07-2018

Tak , tylko gdy postoją w korkach , zanim dojadą , weekend się skończy .
Obrazek użytkownika Alina
  • Alina
  • 06-07-2018

Tak , tylko gdy postoją w korkach , zanim dojadą , weekend się skończy .
Obrazek użytkownika blur
  • blur
  • 11-07-2018

Uważam, że za mało jest kaplic i Krzyży Świętych na szczytach, rozstajach dróg, przy mostach, itd. Gdyby turyści wiedzieli, że WSZĘDZIE mogą się pomodlić, przyjeżdżaliby tłumami..

foto: pixabay.com

Prokurator czeka na opinię biegłego. Bednarczyk bije na alarm. Wracamy do sprawy 50- letniego pana Henryka ze Ścinawki Śr.

Architekci z Krakowa zaprojektują bożkowskie przedszkole.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×