REKLAMA

Wilki są w lasach

foto: pixabay.com

Wilki pojawiły się w naszych lasach. Ich ofiarami padły już wałbrzyskie Muflony.

W powiecie kłodzkim zagryzły 26 danieli. O to, czy dotarły do Nadleśnictwa Jugów i czy na szlakach jest bezpiecznie pytamy nadleśniczego, Jana Lenarta.

W Nadleśnictwie Jugów obecność wilków zauważono już jesienią. Po zostawionych śladach można wnioskować, że były to 4 sztuki. Raz z kolei wilka widziano na pewno. - Trwa ekspansja wilków od wschodu na zachód. W pewnym momencie wilki zatrzymały się na granicy Wisły i stopniowo zaczęły się przemieszczać i zbliżać do nas i w kierunku Niemiec – tłumaczy Jan Lenart, nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów. - Wilki są pod ochroną, a ich ekspansja jest rzeczą naturalną - dodaje leśnik.
Rodzą się młode
W wilczych stadach pojawiają się młode. Siłą rzeczy rejon dotychczas zajmowany przez watahy staje się dla nich niewystarczający. - Rejon zajmowany przez stada nie pozwala na wyżywienie watahy, więc dorosłe zwierzęta wypychają młode. Ekspansja trwa, zajmowane są nowe terytoria, a następnie młode znów są wypychane ze stada - wyjaśnia nadleśniczy. - Wilki to zwierzęta mięsożerne. Nieuniknione będą zatem takie sytuacje jak w Górach Stołowych, gdzie zagryzły daniele. Wilk potrzebuje dziennie zjeść od 3 do 4 kg mięsa. Takimi pierwszymi ich ofiarami są u nas Muflony, bo to dla wilka łatwa zdobycz. Już można zauważyć, że zmniejszyła się liczba Muflonów. Inne jest też ich zachowanie. Zaczynają schodzić na tereny bliższe ludziom - dodaje nadleśniczy.
Polować na wilki?
Wilki są pod ochroną, jednak zdaniem nadleśniczego na wilki powinno się zacząć polować. - Liczba wilków rośnie. One nie mają naturalnego wroga. Ich wrogiem są myśliwi. Dlatego w pewnym momencie z wilkami będą kłopoty. Będą wyrządzać szkody, a liczba tych wyrządzonych w gospodarstwach już rośnie - mówi Jan Lenart. - Za szkody wyrządzone przez wilki płaci państwo, dlatego skoro rośnie ich liczba, powinniśmy pomyśleć o ograniczeniu ich populacji - dodaje.
U nas jest bezpiecznie
Jest bezpiecznie - tak twierdzi nadleśniczy Lenart. - Wilk z natury ucieka przed człowiekiem, jak każde zwierzę. Zawsze jednak pozostaje te kilka procent niepewności. Na pewno nie można uciekać przed wilkiem, nie powinno się wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Wilk sam powinien się wycofać - radzi nadleśniczy. - Wilk szybciej zauważy nas niż my jego, bo jego zmysły są bardziej wyostrzone. Inaczej może wyglądać w sytuacji, gdy idąc na spacer spuścimy ze smyczy psa. Wilk to myśliwy i może psa zagryźć - ostrzega nadleśniczy. Liczba wilków w Nadleśnictwie Jugów nie jest tak duża, żeby trzeba było się ich obawiać. Zimą leśnicy próbowali inwentaryzować tropy. Przypominają też, że wilk w ciągu doby może przebiec ok. 40 km. Watahy stale się przemieszczają w poszukiwaniu lepszych warunków do życia, a wilki zauważone u nas równie dobrze mogły już opuścić nasze lasy.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Wilki są w lasach

Obrazek użytkownika silnikindukcyjny
  • silnikindukcyjny
  • 14-03-2019

To nie wilków jest za dużo tylko "MYŚLIWYCH". To nie wilki są zagrożeniem tylko "MYŚLIWI". Od 2000 roku na CAŁYM ŚWIECIE odnotowano tylko 20 przypadków śmiertelnego ataku wilka na człowieka. W POWOJENNEJ POLSCE do dzisiaj zdarzył się TYLKO JEDEN przypadek pogryzienia człowieka przez wilka. Tymczasem w ostatnich dziesięciu latach zdarzyło się KILKANAŚCIE przypadków zastrzelenia bądź postrzelenia CZŁOWIEKA przez "MYŚLIWEGO". Chyba nikt z Nas nie słyszał, żeby wilk notorycznie mylił sarnę czy dzika z człowiekiem. "MYŚLIWYM" zdarza się to bardzo często. https://gazetawroclawska.pl/mysliwy-zastrzelil-zone-bo-myslal-ze-to-dzik/ar/449514 https://gazetawroclawska.pl/mysliwy-zastrzelil-czlowieka-jest-wyrok/ar/12588726 https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/slocwina-mysliwy-zastrzelil-czlowieka-bo-pomylil-go-z-dzikiem/131yj9g https://gazetawroclawska.pl/mysliwy-zastrzelil-czlowieka-myslal-ze-to-dzik/ar/11835304
Obrazek użytkownika Zdziwieni
  • Zdziwieni
  • 15-03-2019

Coś tu nie pasuje z tymi Danielami , w tej układance ?
Obrazek użytkownika Stachu
  • Stachu
  • 20-03-2019

Ostatnio w lesie nad mostem białym (nad ulicą nową) widziałem pokaźne stado Muflonów około 20 sztuk pewnie uciekły z terenów okupowanych przez wilki ;) piekne zwierzęta szczególnie gdy spłoszyły się moją obecnością około 20 metrów ode mnie i nie biegły tylko szły majestatycznie oddalając się ;)

Na noworudzkim cmentarzu wylano środek chwastobójczy, który popalił dosłownie wszystko.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×