REKLAMA

Nie chcą betonowych miast

Przy ul. Martwej wycięto m.in. kasztanowce. To nie podoba się niektórym mieszkańcom Nowej Rudy.

Mieszkańcy dzwonią do nas i wysyłają zdjęcia. Tym razem ludzie stają po stronie przyrody i nie chcą, aby ich miasto zostało zabetonowane. W rozmowie z nami wskazują nie tylko okolice ul. Martwej, ale też inne miejsca, z których znika zieleń jak np. os. Piastowskie. Proszą urzędników, żeby nie popadali ze skrajności w skrajność i nie wycinali drzew wszędzie tam, gdzie jeżdżą samochody. Wskazują też na smog, który wisi nad miastem i apelują o nasadzanie nowych, w miejsce wyciętych drzew, a nie stawianie tam donic z kwiatami. - Wycinka przy ul. Martwej objęła 2 szt. robini akacjowej, 4 kasztanowce, 4 klony zwyczajne, klona jawor i jesiona. Drzewa zostały wycięte ze względu na stan fito-sanitarny - tłumaczy powody wycinki Krzysztof Czajka, rzecznik prasowy noworudzkiego magistratu. - W przestrzeni wycinanych drzew nie planuje się nasadzeń. Będą wykonane one w innych miejscach w obrębie miasta - zaznacza urzędnik. Czajka zapewnia też, że wszystko jest zgodne z prawem. - Drzewa do usunięcia wytypował Urząd Miejski w Nowej Rudzie. Na ich usunięcie złożyliśmy wniosek do Starostwa Powiatowego w Kłodzku, który wpłynął 21 sierpnia. 22 sierpnia odbyły się oględziny terenowe, które przeprowadził pracownik Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Uczestniczył w nich pracownik Urzędu Miasta Nowa Ruda - potwierdza słowa Czajki pracownik starostwa Bartosz Wojciechowski. - W trakcie oględzin potwierdzono, że drzewa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz w ruchu drogowym. Drzewa posiadały m. in. odsłonięty system korzeniowy, a przez to utraciły mocowanie w gruncie i mają naruszoną statykę, posiadały wypróchnienia kominowe oraz butelkowate zgrubienia na pniu. W dodatku część drzew wrastała w metalową barierkę - dodaje.
Trzeba zrekompensować
Jan Lenart, nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów uspokaja, że miejsce, w którym zostaną posadzone nowe drzewa nie jest szczególnie ważne. Natomiast jest ważne, aby zostały posadzone, by zrekompensować przyrodzie to, co zostało jej zabrane. - Nowe miejsce pod względem geograficznym nie ma większego znaczenia. Trzeba jednak pamiętać o najważniejszej rzeczy przy jego wyborze - o odpowiednich warunkach glebowych dla drzewa. Nasadzenia powinny być wykonywane w miejscach, gdzie drzewo będzie miało dobre warunki do wzrostu. Żeby spełniało swoją rolę - podpowiada Jan Lenart.
Szkoda kasztanowców
Mieszkańcom najbardziej żal jest pięknych kasztanowców, które coraz częściej znikają z miejskiego krajobrazu. - Jeżeli kasztanowce są grube, to stwarzają zagrożenie, bo pnie są bardzo łamliwe, zmurszałe i drzewo może się przewrócić,. A kasztanowce to jednak delikatne drzewa i nie są odporne na wiek - tłumaczy nadleśniczy.
Mieszkańcy nie chcą betonowych miast. Władze muszą dbać o bezpieczeństwo. Nowe drzewa rosną latami. Jaki jest więc złoty środek w tej sytuacji? Mieszkańcy apelują, o regularne wizje i sprawdzanie stanu drzew, żeby na przyszłość zamiast wycinać w pień, próbować zawczasu leczyć drzewa.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Nie chcą betonowych miast

foto: UMiG Radków

Burmistrz Bednarczyk złożył wniosek do władz powiatu o przekazanie gminie drogi Wambierzyce-Raszków, aby sam mógł zdobyć kasę na jej wyremontowanie.

foto ilustracyjne
pixabay.com

Trwają lub zmierzają ku końcowi remonty w 30 budynkach, którymi zarządza Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×