REKLAMA

Zamiast za chleb, zapłacisz za śmieci

Od stycznia bulimy za śmieci, jak za zboże.

Miejscy radni podjęli uchwałę dotyczącą wysokości opłat za odbiór odpadów. Od 1 stycznia za śmieci posegregowane zapłacimy o 12,90 zł więcej niż dotychczas (teraz płacimy 19,10 zł od osoby), czyli 32 zł od osoby. Nie będzie już też podziału na śmieci niesegregowane, bo segregować muszą wszyscy. Jeżeli ktoś zostanie złapany, że tego nie robi, to zapłaci karę w wysokości 64 zł od osoby - To tzw. kara dla osób, które nie segregują odpadów. Teraz jest tak, że wszyscy muszą segregować, bez wyjątku - przypomina Grzegorz Kuzak, prezes Noworudzkich Usług Komunalnych. - Jeżeli ktoś tego nie robi, albo robi to źle, to wówczas powstaje dokumentacja, na podstawie której stwierdza się, że ktoś nie segreguje i wówczas ta osoba otrzymuje karę w postaci dwukrotnej stawki – tłumaczy prezes. Łatwiej z pewnością będzie stwierdzić, kto nie segreguje w przypadku mieszkańców domków jednorodzinnych. Niestety w przypadku wspólnot mieszkaniowych, czy wielorodzinnych budynków komunalnych będziemy mówić o odpowiedzialności zbiorowej. Za jednego zabulą wszyscy.
Szansa na obniżkę?

- Jest jeszcze taka możliwość, że kwota 32 zł może pójść w dół jeżeli mieszkaniec ma kompostownik i może kompostować, czyli nie oddawać bio odpadów i wówczas mamy upust ok. 10% - przypomina prezes Kuzak.

Tak burmistrz Kiliński argumentował podwyżkę:
To realna rzeczywistość spowodowana wzrostem opłaty środowiskowej o 100 zł od tony odpadów, które oddajemy do RIPOK-u. Rząd nam podnosi ceny odpadów bardzo skutecznie co roku w górę, więc mamy ogromny wzrost ceny.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Zamiast za chleb, zapłacisz za śmieci

Obrazek użytkownika pono
  • pono
  • 03-01-2020

o ile podwyżke można przełknąć o tyle nie rozumie odpowiedzialności zbiorowej w jaki sposób ja mogę wziąć odpowiedzialność za czyjeś czyny i być z tego tytułu karany???czy to wogóle zgodne z prawem??przecież nie moja wina ze ktoś śmieci nie segreguje a tym bardziej nie mam na to wpływu chore to jak wiekszość absurdalnych przepisów w tym kraju...
Obrazek użytkownika Waśek
  • Waśek
  • 06-01-2020

Tylko dlaczego w wielu większych miastach opłata za odpady jest dużo mniejsza, wszak opłata środowiskowa jest taka sama w całym kraju, Nowa Ruda widocznie ma ekskluzywne śmieci.

Ksiądz Biskup Ignacy Dec odchodzi na emeryturę. Dziś w samo południe w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej ogłoszono decyzję ojca świętego Franciszka, który mianował nowym biskupem świdnickim biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej.

O najnowszej książce „Miłość leczy rany”, jej głównym bohaterze Unkasie, rozmowach przez więzienne kraty, a także o przyjeździe do Srebrnej Góry, z pisarką Katarzyną Bondą rozmawiała Karolina Golak.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×