REKLAMA

Pracujesz w Czechach?

Porady dla Polaków dojeżdżających do pracy w Republice Czeskiej

Wymagane dokumenty kierującego pojazdem na terenie Republiki Czeskiej to: ...........

-prawo jazdy odpowiedniej kategorii,

-dowód rejestracyjny pojazdu,

-dowód zawarcia ubezpieczenia OC 

 

 Wyposażenie obowiązkowe

Jadąc do Republiki Czeskiej w samochodzie powinniśmy posiadać: bezpieczniki instalacji elektrycznej (po jednym z każdego rodzaju/wartości), komplet żarówek, klucz do kół i lewarek, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów. Kamizelki odblaskowe używamy przez całą dobę w przypadku wyjścia z samochodu w terenie niezabudowanym, na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Kamizelka powinna znajdować się w kabinie pojazdu, a nie w bagażniku.

W kwestii koła zapasowego dopuszczalne jest posiadanie zamiast niego zestawu naprawczego.

W skład wyposażenia apteczki oprócz opatrunków, bandaży i plastrów muszą wchodzić także nożyczki, maska ochronna do sztucznego oddychania, folia termoizolacyjna, instrukcja udzielania pierwszej pomocy oraz jednorazowe rękawiczki.

  

Na drodze

Kierowca w Czechach nie może mieć nawet śladowych ilości alkoholu we krwi. Dotyczy to także substancji narkotycznych.

Przepisy dotyczące prędkości na drogach są następujące: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim i 130 km/h na autostradach i na drogach szybkiego ruchu.

Zabrania się korzystania podczas kierowania samochodem z telefonu bez zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego.

Fotoradary - na terenie Republiki Czeskiej możemy napotkać odcinki mierzone (oznakowane tablicami). Na ich początku i końcu zamontowane są kamery, które rejestrują prędkość wjazdową i wyjazdową a na podstawie tego obliczają średnią. Kamery z podobną możliwością umieszczone są także praktycznie we wszystkich tunelach drogowych na terenie Republiki.

Przestrzeganie dozwolonej prędkości jest objęte przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej. Uprawnienia do mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również straży (policji) miejskiej.

 

Do niedawna na terenie Republiki Czeskiej za popełnione wykroczenia należało zapłacić gotówką, na miejscu. Teraz coraz częściej można spotkać radiowozy wyposażone w terminale płatnicze, a w przypadku niskich kwot wystawiane są mandaty kredytowe.

 

Uwaga piesi

 W Czechach kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym, i to nie tylko tym, którzy już weszli na przejście, ale także tym zbliżającym się do niego (wyraźnie zamierzającym przejść przez jezdnię na przejściu dla pieszych).

Na terenie Republiki Czeskiej obowiązuje przepis nakazujący włączenie kierunkowskazu przy omijaniu/wyprzedzaniu rowerzysty, niezależnie od tego czy wjedziemy na przeciwny pas ruchu czy nie. Na terenie Czech niepełnoletni cykliści muszą stosować kask na głowę.

 

Rowerzyści 

Kierować rowerem po drodze może osoba, która ukończyła 10 lat i posiada uprawnienia do kierowania-kartę rowerową. Osoba, która ukończyła 18 lat nie musi posiadać takich uprawnień.

 

Źródło: www.czechy24.com.pl

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Pracujesz w Czechach?

Obrazek użytkownika Knedlik
  • Knedlik
  • 25-12-2017

Kierowca potrzebuje tylko kamizelkę pasażerowie nie mają obowiązku
Obrazek użytkownika Knedlik
  • Knedlik
  • 25-12-2017

Kierowca potrzebuje tylko kamizelkę pasażerowie nie mają obowiązku
Obrazek użytkownika Knedlik
  • Knedlik
  • 25-12-2017

Kierowca potrzebuje tylko kamizelkę pasażerowie nie mają obowiązku

foto: pixabay.com

Jest akcja, jest mobilizacja i wspólne działanie. Fundacja zaczytani org. Prowadzi Wielką Zbiórkę Książek, które następnie trafią do placówek medycznych w całej Polsce. W akcję zaangażował się żłobek „Baśniowe Wzgórze” z Ludwikowic Kł.

Trzy osoby przed rokiem zginęły. Jedna przeżyła i zapewniała, że to nie ona kierowała samochodem. Śledczy po miesiącach prowadzonego śledztwa uznali jednak inaczej. Jakub K. trafił za kraty. Na razie na 3 miesiące. Grozi mu 12 lat więzienia.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×