REKLAMA

Trzy wyjątkowe dni

foto: użyczone

Uczniowie ze Lwowa odwiedzili Jugów. Młodzież na dolnośląskiej ziemi spędziła trzy wyjątkowe dni.

Goście z Kresów Wschodnich to delegacja uczniów Zespołu Szkół nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Z młodzieżą przyjechali: wicedyrektor szkoły Edyta Iwanowska, delegacja Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego we Lwowie pod komendą Eryka Mateckiego, prezes Polskich Federacji na Ukrainie, Emilia Chmielowa, oraz pan Wasyl, historyk sztuki i dziennikarz TV Lwów.
Młodzież gościła u nas przez trzy dni. W tym czasie uczniowie pojechali m.in. do Wrocławia na Wielki Koncert Kresowy, który odbył się na wrocławskim rynku.
- Już po raz 9 zabrzmiały tam patriotyczne pieśni, a poczty sztandarowe dolnośląskich i opolskich szkół, w tym także szkoły w Jugowie oraz OSP Gminy Nowa Ruda, pod batutą Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, przemaszerowały i potwierdziły gotowość do porządkowania polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich. Opuszczone polskie cmentarze na Ukrainie będzie w tym roku porządkować blisko 1500 wolontariuszy. Dzięki nim około 150 nekropolii zostanie uratowanych od zapomnienia. Defiladzie
i paradzie przyglądali się dolnośląscy samorządowcy, którzy od lat wspierają inicjatywę – mówi Bożena Sołek – Muzyka, koordynator akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.
Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie malowniczych zakątków Gór Sowich. Młodzież odwiedziła m.in. Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie i twierdzę w Srebrnej Górze
- Podczas wieczornego ogniska, na zakończenie bardzo aktywnie spędzonego dnia, goście wysłuchali kilku słów o historii naszego regionu, o pięknie i tajemniczości Gór Sowich, które przedstawił pan Zbigniew Babiak – wspomina Sołek – Muzyka.
Wizytę na ojczystej ziemi zakończyła uroczystość wkopania Dębu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu przy Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Trzy wyjątkowe dni

foto: pixabay.com

Radkowskiej straży miejskiej nie jest obojętny los zwierząt. Tak przynajmniej twierdzą funkcjonariusze, którzy w 2018 r. podjęli 12 interwencji w sprawie zwierząt.

W takim lokalu mieszka trójka małych dzieci

Ten budynek nie ma fundamentów. Nikt nie pamięta, kiedy cokolwiek tu remontowano. Ściany pękają. Mieszkań dogrzać nie można, a ściany od podłogi do sufitu pokrywa grzyb. Lokatorzy rozkładają ręce i proszą o jedno - o godne warunki do życia.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×