REKLAMA

Wróci do Radkowa

Jolanta Maria Kaleta - polska historyk i autorka znanych powieści sensacyjno – przygodowo – kryminalnych pokochała czytelników z Radkowa. Już wiemy, że pisarka ponownie zawita do nas w maju.

Jej powieści znikają z bibliotecznych półek w zatrważającym tempie. Nic dziwnego. Jolanta Maria Kaleta w doskonały sposób łączy historię z fikcją literacką. Jej bohaterowie od pierwszych stron potrafią zaskarbić sobie sympatię czytelników. Akcja powieści toczy się zazwyczaj dwutorowo. Przeszłość ma wpływ na teraźniejszość bohaterów. Tłem powieści są bardzo często Góry Sowie – miejsca, w których do dziś drzemie tajemnica.
Pisarka niezwykle ciepło wyraża się też o dolnośląskich bibliotekach.
- Jestem zachwycona bibliotekami w dolnośląskich miasteczkach. W nich tyle się dzieje i biblioteka w Radkowie z tego się nie wyłamuje – mówi nam Jolanta Maria Kaleta. – Tylko się cieszyć, że są bibliotekarze, którym jeszcze się chce. Oni stanowią ten rdzeń kultury w małych miasteczkach, gdzie nie ma kina czy teatru. Zawsze jestem też pod ogromnym wrażeniem czytelników, którzy moje powieści czytają szczegółowo – dodaje.
Pisarka opowiedziała nam m.in. o tym skąd czerpie inspiracje do swoich powieści.
- Od dziecka na wakacje, obozy jeździłam w góry, stąd ten region znam bardzo dobrze i poruszałabym się po nim nawet wówczas, jakby mi ktoś zawiązał oczy. Góry Stołowe są moimi ulubionymi górami i im jestem starsza tym bardziej je kocham – mówi nam pisarka. Dziś wejście na Śnieżkę zajęłoby mi ze dwa dni, a Góry Stołowe są dla mnie bardziej dostępne. Zresztą tu też drzemie tajemnica. Tu została zamordowana para studentów, a morderstwa do dziś nie udało się wyjaśnić. Mam to z tyłu głowy, ale nie wiem czy kiedyś o tym napiszę – dodaje.
Jak powstaje książka?
Coś musi chwycić za serce – tak o rodzących się pomysłach mówi Jolanta Maria Kaleta.
- To takie uczucie, kiedy człowiek coś zobaczy i wie, że chciałby o tym napisać. Kiedyś jeszcze jako nauczyciel jeździłam często do Karpacza i Kowar i tam zobaczyłam szpital, który nazywa się „Wysoka Łąka”. Od razu wiedziałam, że muszę o nim napisać. To jest właśnie to coś, co chwyta za serce – opowiada Jolanta Maria Kaleta.
Do Radkowa pisarka zawita w maju ze swoją najnowszą powieścią.
- Wstępnie jesteśmy umówione z panią dyrektor na drugie spotkanie między 8 a 10 maja. Wówczas biblioteka organizuje tydzień czytelnictwa, a ja odwiedzę czytelników z nową powieścią, która ukaże się w połowie marca – zachęca pisarka.
My już trochę o powieści wiemy, ale nie zdradzimy o czym będzie. Jednak możemy zagwarantować, że spodoba się ona czytelnikom, tak jak wszystkie pozostałe powieści tej autorki.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wróci do Radkowa

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Trzy miesiące pozostały właścicielowi zamku w Ratnie Dolnym na zrealizowanie obowiązków jakie nałożył na niego konserwator zabytków. To chyba nierealne, więc co wtedy?

foto: pixabay.com

Będzie podwyżka, ale nie wiadomo jeszcze kiedy i jak duża. Już niedługo mieszkańcy miasta i gminy Radków zapłacą więcej za odprowadzenie ścieków. A podwyżka cen wody - jak zapewnia Michał Punda, prezes Radkowskich Usług Komunalnych - będzie jedynie symboliczna.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×