REKLAMA

Rowerem po pasie granicznym

foto ilustracyjne pixabay.com

Czy dojdzie do budowy ścieżki rowerowej po pasie granicznym na trasie Radków-Tłumaczów - Krajanów – Bartnica?

O sprawę pytał burmistrza radny Janusz Gorczycki podczas ostatniej sesji rady miasta. Burmistrz pomysłu budowy ścieżki nie neguje. Zwłaszcza, że do tej pory stworzył ok. 7 km typowo rowerowych tras na terenie gminy. Ok. 100 km zaś jest dróg przystosowanych do jazdy na rowerze. Jan Bednarczyk przyznaje, że były przymiarki do budowy trasy transgranicznej, ale problemem są grunty, po których ścieżka miałaby przebiegać. - Problemem jest fakt, że pas graniczny od Tłumaczowa, aż do Radkowa był w przeszłości wytyczony po stronie polskiej na zasadzie porozumienia między państwami. W momencie, kiedy zmienił się cały system, a Polska i Czechy stały się krajami jak obecnie, zniknęły służby graniczne, ale pozostał pas graniczny. Do dziś, po latach zabiegania, gminie udało się przejąć jedynie odcinek w Radkowie pomiędzy zalewem, a nieco poza ul. Grunwaldzką - tłumaczy burmistrz. Pozostały odcinek pasa granicznego nadal należy do majątku Skarbu Państwa i nie do końca wiadomo kto nim włada. - Gmina wystąpiła o przejęcie terenów, lecz obecnie trwają procedury uporządkowania stanów prawnych. Aby móc realizować projekty musi być spełniony warunek władania danym terenem i uregulowanego stanu prawnego, Inaczej wniosek o przyznanie Funduszy Europejskich zostanie odrzucony - przekonuje Bednarczyk.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Rowerem po pasie granicznym

- Strach nie zabija - zarażaj spokojem, zostań w domu - namawiają noworudzianie Agata Felczak i Patryk Kamiński, których filmik ma już ponad trzydzieści tysięcy wyświetleń.

Ksiądz Biskup Ignacy Dec odchodzi na emeryturę. Dziś w samo południe w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej ogłoszono decyzję ojca świętego Franciszka, który mianował nowym biskupem świdnickim biskupa Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×