REKLAMA

Światowy dzień liczby pi

W Zespole Szkół Nr w Jugowie, po raz pierwszy zorganizowano uroczystości poświęcone liczbie niewymiernej π

13 marca uczniowie klas: 7a i 3b (klasa gimnazjalna) przypomnieli historię liczby, którą już w około 300 r.p.n.e. przybliżył przyrodnik, filozof i matematyk grecki- Archimedes, wykorzystując iloraz 22/7. Uczniowie poznając historię ludolfiny dowiedzieli się, że odkryli ją ci, którzy odkryli koło, czyli Sumerowie. Uczniowie wykazali, że o liczbie π można mówić na okrągło, bez przerwy, aż do nieskończoności, ponieważ stała Archimedesa ma wartość nieskończoną. 

W pierwszej części uroczystości młodzież z klasy 7a, pod kierunkiem wychowawcy Bożeny Sołek- Muzyki, zaprezentowała przedstawienie- z przymrużeniem oka- pt. „Legenda Archimedesa”. „Grecka legenda głosi, że król Syrakuz Hieron II zwrócił się do Archimedesa, aby ten zbadał, czy korona, którą wykonał syrakuzański złotnik, zawiera tylko złoto, czy jest to tylko pozłacane srebro. Zadanie miało być wykonane bez uszkadzania korony. Wówczas jedynym sposobem na sprawdzenie, czy przedmiot jest z czystego złota, było zginanie, ponieważ złoto jest metalem dość miękkim. Archimedes długo nad tym rozmyślał, aż wreszcie pewnego razu w czasie kąpieli w wannie poczuł jak w miarę zanurzania się w wodzie ciężar jego ciała się zmniejsza. Oszołomiony swoim odkryciem, wyskoczył z wanny i z okrzykiem Eureka! (Heureka, gr. ηὕρηκα – „znalazłem”) wybiegł nago na ulicę. Archimedes poprosił króla o kawałek czystego złota o ciężarze korony. Wzorcowy kawałek złota mógł być tradycyjnie testowany przez zginanie. Po zanurzeniu obu przedmiotów w wodzie okazało się, że korona wyparła więcej wody, czyli miała mniejszą gęstość niż złoto” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Archimedesa). 

W drugiej części uroczystości młodzież z klasy 3b, pod kierunkiem wychowawcy Katarzyny Antosik, zaprezentowała poetyckie rozwinięcie liczby π oraz występ raperów 
z gimbazy. Prezentowany utwór  poświęcony był w całości  ludolfinie. 

Najważniejszą częścią obchodów Światowego Dnia Liczby π był konkurs na pamięciowe rozwinięcie stałej Archimedesa. Do konkursu zorganizowanego w dwóch kategoriach: kl. 4-6 oraz kl. 7- 3 gimnazjalne, przystąpiło łącznie 18 uczniów. Młodzi matematycy przez pięć minut pokonywali kolejne cyfry ludolfiny, chcąc pobić zeszłoroczny rekord ucznia Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Jugowie- Kacpra Miki, który podał rozwinięcie liczby π do 266 cyfr. Mimo, że rekord nie został pobity, to i tak wyniki należy uznać za imponujące: w grupie młodszej: I miejsce Bartosz Antosik- 135 cyfr, II miejsce Kaja Krajewska- 130 cyfr, III miejsce Karolina Muzyka- 97 cyfr, w grupie starszej: I miejsce Przemysław Dyjak- 200 cyfr, II miejsce Milena Wyrębak- 114 cyfr, III miejsce Mateusz Dratwa- 108 cyfr liczby  π. Imponujący wynik osiągnęła uczennica Aleksandra Zając, która podała rozwinięcie ludolfiny do 191 cyfr, zapisując jedną cyfrę w sposób nie jednoznaczny,  przez co nie znalazła się w gronie laureatów. 

W kolejnej części uroczystości nagrodzono uczniów, którzy napisali wiersze stosując technikę mnemotechniczną- każdy wyraz składa się z liczby  liter, które stanowią rozwinięcie stałej Archimedesa. Wśród uczniów wyróżnionych znaleźli się: I miejsce Laura Majewska, II miejsce Wiktoria Kozioł, III miejsce Mieszko Małodobry, IV miejsce Martyna Urbaniak 
i Maja Wożniak.  Nagrodami obdarowano także uczniów, którzy pod czujnym okiem lidera Jarosława Hoska wzięli udział w grze planszowej „ Odlotowy wyścig „ zajmując odpowiednio: : I miejsce Przemysław Dyjak, II miejsce Mateusz Dratwa, III miejsce Alan Leszczyński. 

Ostatnim punktem jugowskich uroczystości Światowego Dnia Liczby π był poczęstunek zorganizowany przez Radę Rodziców działającą przy Zespole Szkół Nr 1 
w Jugowie. Uczniów obdarowano: πciem, πęknym i przepysznym ciastem ora πernikami. 

Organizatorzy Światowego Dnia Liczby π składaja podziękowania sponsorom: Radnym Gminy Nowa Ruda z Jugowa, sołtysowi Jugowa, p. Piotrowi Bykowy, nauczycielkom matematyki oraz  Radzie Rodziców za ufundowanie nagród, w postaci: πkubków, πtorebek, πbreloczków, πkoszulek, πnotatników, tablic matematycznych, kalkulatorów,  książek oraz słodkiego poczęstunku. 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Światowy dzień liczby pi

Mieszkańcy wsi w gminie Nowa Ruda i gminie Radków skarżą się na problemy z dojazdami.

Mieszkańcy są zbulwersowani, prezes spółdzielni nie widzi w tym nic złego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×