REKLAMA

Policja zajęła się zamkiem

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Wałbrzyski konserwator zabytków złożył kolejne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez właściciela zamku w Ratnie Dolnym. Sprawą zajęła się policja.

- Zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez zniszczenie obiektu - potwierdza Anna Nowakowska-Ciuchera, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.- Na razie sprawa analizowana jest przez policję i to śledczy prowadzą postępowanie przygotowawcze – dodaje konserwator. Uczestnikiem postępowania jest też przedstawiciel Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody, która o ten zamek walczy od lat. Jej prezes Karol Marczak w piątek, 17 lipca był przesłuchiwany w tej sprawie przez noworudzkich policjantów. - Zarzutem dla właściciela zamku jest doprowadzenie do zniszczenia zabytku - przypomina Karol Marczak, prezes Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. - Nie mam żadnych informacji, aby właściciel zrobił tam cokolwiek. W ubiegłym roku, kiedy mieliśmy w marcu kontrolę, to jedyne co zrobił to wyciął kilka samosiejek, bezpośrednio zagrażającym fundamentom, które wyrastały z murów – dodaje prezes fundacji. Jeżeli potwierdzą się znamiona przestępstwa, policja sprawę przekaże do prokuratury.

Do trzech razy sztuka

Karol Marczak przypomina, że to już trzecie, podobne zawiadomienia o popełnienie przestępstwa na zamku w Ratnie Dolnym. Dwa poprzednie prowadzone były z zawiadomienia fundacji i w obu przypadkach zakończyły się wyrokami skazującymi właściciela zamku, czyli Edwarda P. - Na właściciela została też nałożona kara administracyjna w wysokości 50 tys. zł. Przy drugim wyroku dostaliśmy jeszcze nawiązkę od właściciela w wysokości 10 tys. zł., więc te takie kąsanie, wkładanie igieł jest w jakiś sposób skuteczne. Właściciel w ubiegłym roku ustanowił pełnomocnika, zmienił zarząd, zaczął odpowiadać na pisma, które delegatura do niego śle, zaczął się odwoływać. W pewnym sensie efekt jest taki, że w jakiś sposób reaguje – ocenia skuteczność swoich działań prezes fundacji.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Policja zajęła się zamkiem

Fot. KPRM

Od 8 sierpnia w 19 powiatach mają obowiązywać nowe obostrzenia. Dotyczy to tych terenów, w których zanotowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w ostatnich dwóch tygodniach. Zmiany dotyczą m.in. zasad zasłaniania ust i nosa, a także zmniejszenia limitu osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

Dodatkowo powiaty podzielono na dwie strefy: żółtą i czerwoną – z różnym zakresem obostrzeń. W pozostałych powiatach, które oznaczone są kolorem zielonym, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

Fot. Pixabay

Od początku wakacji, czyli od 1 lipca Straż Graniczna nie zezwoliła na wyjazd z kraju 86 obywatelom Polski, którzy mieli nieważne dowody osobiste lub dokumenty paszportowe.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×