REKLAMA

Mini Festiwal Kwiatów za pasem

Już po raz szósty w Radkowie odbędzie się Festiwal Kwiatów, wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz radkowskich imprez. O idei festiwalu, jego początkach i planach na przyszłość rozmawiamy z Joanną Zyzdą – Kusiakiewicz, dyrektorką Biblioteki w Radkowie.

Gdzie w tym roku odbędzie się festiwal? Przypomnijmy jego początki.

Nasz Festiwal Kwiatów jest tak naprawdę konkursem na kompozycję z letnich kwiatów, ziół, zbóż i wszelkiego rodzaju roślin jakie przyjdą autorom kompozycji do głowy. Faktycznie - to już szósta edycja; nawet nie wiem kiedy to minęło, odkąd w 2014 roku zaprosiliśmy mieszkańców regionu do udziału w "rywalizacji kwiatowej".
W tym roku - podobnie jak w poprzednim konkurs odbędzie się 15 sierpnia w Wambierzycach - przy okazji odpustu, z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej). Ale nie zawsze był to ten termin i to miejsce - pierwsze cztery edycje odbywały się w ostatnim tygodniu czerwca na radkowskim rynku.

Jak narodził się pomysł?

Było to tak dawno, że chyba już nie pamiętam. A tak naprawdę to podobną imprezę organizuje od dawna Kłodzki Ośrodek Kultury; pracowałam przy jej powstawaniu, a odkąd pracuję w Radkowie pomyślałam, że będzie to idealny konkurs dla mieszkańców Gminy Radków.

Jak Festiwal Kwiatów zmieniał się przez ostatnie lata?

Festiwal - poza zmianą miejsca i terminu został wzbogacony o warsztaty florystyczne prowadzone przez zaprzyjaźnionych profesjonalistów z Centrum Edukacji CREATIVE z Krakowa, a uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe - dzieci (do ukończenia 15 roku życia) i dorośli (od 16 roku życia). Wynikło to z naszych obserwacji pierwszych edycji - bardzo szybko okazało się, że dzieci potrzebują mieć swoją własną rywalizację. To główne i podstawowe zmiany.

Jaka jest idea festiwalu?

Realizacja artystycznych pasji, rywalizacja i oczywiście... zabawa.

Skąd przyjeżdżają goście, którzy uczestniczą w festiwalu?

Głównie z Gminy Radków ale i z okolic. Mam wrażenie, że od zeszłego roku, odkąd przenieśliśmy się do Wambierzyc zaczynają się kompozycje spoza gminy.

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających tegoroczny festiwal?

Bardzo atrakcyjne nagrody w konkursie, którego regulamin zamieszczamy we wszelkich możliwych lokalnych mediach. Mini kiermasz roślin, rękodzieła i książek w trakcie trwania całej imprezy, warsztaty florystyczne.

Festiwal Kwiatów w Radkowie ma szansę stać się taką tradycją i zyskać taką popularność jak ten w Książu?

To zupełnie inny rodzaj imprezy. Nasza jest głównie konkursem, w Książu czy Nysie są to wielkie plenerowe działania. Mamy tylko nadzieję, że popularność naszego konkursu będzie z roku na rok coraz większa, będziemy się o to bardzo starać. Dodatkowo - aby uniknąć porównywania - dodaliśmy od tego roku do nazwy przedrostek "mini".

Która z dotychczasowych edycji festiwalu była tą najlepszą i tą najbardziej udaną?

Wszystkie były udane ale - jak to mówią dzieci - tak najbardziej, najbardziej na świecie - udana była zeszłoroczna. No i oczywiście będzie tegoroczna i każda następna. ZAPRASZAMY!

Dziękujemy za rozmowę

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Mini Festiwal Kwiatów za pasem

Fot. FB Wojciech Murdzek // Ministrowie Wojciech Murdzek i Michał Dworczyk

We wtorek, 7 lipca, podpisana zostanie umowa inwestycyjna pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa na realizację inwestycji pod nazwą „Euro-Park Ząbkowice”.

Fot. Lasy Państwowe

Jak się zachować, jeśli spotkamy dzikie zwierzę, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, co możemy wykorzystać w terenie, aby ustalić swoją lokalizację, jeśli się zgubimy, gdy zastanie nas burza w środku lasu? Te informacje będzie mógł uzyskać każdy nas dzięki akcji "Świadomie do LASU"

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×