REKLAMA

Mieszkańcy też popełnili szereg błędów

Bednarczyk przegrał batalię z właścicielami kamieniołomów w Tłumaczowie. Efekt? Ci zaczęli przygotowywać się do wydobycia melafiru z nowego wyrobiska w Tłumaczowie. Przed dwoma tygodniami jego kierownictwo opublikowało w Gazecie Noworudzkiej dokładne informacje, jak i gdzie będzie prowadzone wydobycie oraz z jakimi utrudnieniami będą musieli się liczyć mieszkańcy. Teraz pytamy się, kto odpowiada za to, że kamieniołom powstał wbrew woli mieszkańców.

JAN BEDNARCZYK, BURMISTRZ MIASTA I GMINY RADKÓW: Kamieniołomy mają swoje wyrobisko, mają wydane stosowne decyzje i to nie ja, tylko społeczność Tłumaczowa zaskarżyła to dwukrotnie najpierw do Kolegium Odwoławczego, a następnie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). WSA utrzymał w mocy decyzję wcześniej wydane: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, lokalizacyjne, związane ze złożem, wydane przez urząd górniczy itd. Nikt na to nic nie poradzi, że tam jest złoże melafiru i decyzje są pozytywne, co do jego wydobycia. My dwa lata temu zaskarżyliśmy pewne błędy wynikające z przekazania tego pola pomiędzy nabywcami, ale sąd uznał to za nieistotne. Z naszej strony nie było potrzeby wnoszenia sporu, bo było oczywiste, że decyzje zostały wydane zgodnie z prawem i obowiązują. Natomiast mieszkańcy mieli takie prawo, odwołali się raz i drugi. Sąd utrzymał w mocy dotychczasowe decyzje i niewiele można na to poradzić w tej chwili. Prawnie mają wszystkie warunki spełnione od wielu lat. Próbowaliśmy to wstrzymać, żeby nie było eksploatacji poszukując prawnych możliwości, ale sądy uznały, że prawnie wszystko jest dopięte i nie ma możliwości zablokowania wydobycia na polu Tłumaczów – Wschód. Mieszkańcy też popełnili szereg błędów, które doprowadziły do takiej sytuacji.

JANUSZ GORCZYCKI, SOŁTYS TŁUMACZOWA Będziemy interweniować m.in. w Ministerstwie Sprawiedliwości i myślę, że na dziś w WSA jesteśmy przyblokowani, bo sąd oddalił skargę mieszkańców Tłumaczowa, ale jest jeszcze coś takiego jak Ministerstwo Sprawiedliwości. W tej chwili prawdopodobnie wrócimy do doniesienia do prokuratury na Gardzień i doniesiemy do prokuratury jak rozpoczną swoją działalność. Niech spełnią warunki, które są wymogiem, bo te są łamane. W nocy fedrują. Pod przykrywką nocy nie widać kurzu, ale hałas zostaje. Pewne rzeczy nie są zraszane itd. To bolesna wiadomość dla Tłumaczowa, że kamieniołom ruszy. Niech mieszkańcy się teraz uderzą w pierś. Sprzedali, wydzierżawili działki, a teraz kamieniołomy będą uruchamiać.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Mieszkańcy też popełnili szereg błędów

Mamy 667 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Od jutra zawieszona zostaje stacjonarna działalność lokali gastronomicznych i restauracji

W powiecie kłodzkim mamy dziś 3 nowe zachorowania: 2 w gminie Nowa Ruda i jedno w Gminie Bystrzyca Kłodzka - 1

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×