REKLAMA

Góry Stołowe. Zwiedzaj po godzinach

Takie tłumy można było zaobserwować latem ubiegłego roku

Fot. PNGS

Pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych apelują do turystów o zmianę godzin zwiedzania

Góry Stołowe. Podczas długiego weekendu trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i Błędnych skałach są czynne w godzinach 9.00-19.00.  Wjazd na Górny Parking przy Błędnych Skałach jest możliwy od godziny 9.00 do 18.00. Z uwagi na przewidywany wzmożony ruch turystyczny pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych proszą turystów o zaplanowanie zwiedzania w godzinach poza szczytowych: 9.00-10.00 oraz 13.00-18.00. Sezon turystyczny w naszych górach rozpoczął się 28 kwietnia. Był opóźniony ze względu na trudne warunki meteorologiczne.

Krótka historia Gór Stołowych

Historia Gór Stołowych jest ściśle związana z historią Ziemi Kłodzkiej. Przez obszary sąsiadujące z Górami Stołowymi już w starożytności przechodziły szlaki handlowe, wzdłuż których powstawały osady. Pierwsze wzmianki o wsiach w regionie pochodzą z czternastego wieku. Szlaków handlowych strzegły wtedy warowne grody, takie jak Zamek Homole, Náchod, Radków i Ratno. Zaczęły się wtedy wykształcać jednostki, które nazwano Państewko Homolskie (Duszniki, Lewin Kłodzki i okoliczne wsie), Broumowszczyzna i Państewko Náchodskie.  Po wojnie trzydziestoletniej, Ziemia Kłodzka potrzebowała kolejnego wieku na odbudowę. Niestety po czasie znów poniosła spore straty w wyniku wojen śląskich, po których została włączona do Prus. W tym okresie do ziemi kłodzkiej została włączona Kudowa z okolicą. W dziewiętnastym wieku w Górach Stołowych rozpoczął się rozwój turystyki, któremu sprzyjała budowa nowych traktów komunikacyjnych. W czasie II wojny światowej na terenie Gór Stołowych nie prowadzono działań wojennych. Teren został włączony do Polski po kapitulacji III Rzeszy, jednak do Kudowy Zdroju i jej okolic rościli sobie pretensje również Czesi, którzy wkroczyli na terytorium ziemi kłodzkiej, by odebrać ją siłą. Po wojnie na ten obszar przesiedlono Polaków.

KG

 

<<Policjant po służbie zagrodził swoim ciałem wyjazd ze stacji paliw. Dlaczego to zrobił?>>

<<Oddziały covidowe zostaja wygaszane. Do szpitali wraca normalność. W Kłodzku znowu będzie interna>>

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Góry Stołowe. Zwiedzaj po godzinach

Fot. Pixabay

Dwie nowe kamery będą monitorować miasto, a kilka starych zostanie wymienionych na nowe.

Fot. Czytelnik

Potężne wichury, jakie przeszły przez powiat kłodzki wyrządziły dużo szkód. Wiatr nie ustąpi także dzisiaj.

Fot. Dolnośląska Policja

Za posiadanie nielegalnych urządzeń w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą surowe kary w wysokości nawet do 100 tys. zł od jednej maszyny.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×