REKLAMA

Woda pod lupą sanepidu

Co się dzieje z wodą w Słupcu? Kłodzki sanepid dał czas noworudzkim wodociągom do 30 listopada, aby Ci doprowadzili wodę do stanu odpowiadającego normom sanitarnym pod względem mętności.

Mieszkańcy dzielnicy Słupiec są zaniepokojeni wodą, która leci z ich kranów. Pod koniec października nasza czytelniczka informowała nas, że woda ma kolor cegły. Nie można jej było pić. Nie można też było nic ugotować, ani najzwyczajniej w świecie się wymyć. Sytuacja ta zdaniem mieszkańców regularnie się powtarza. Problem pojawił się m.in. w sierpniu, we wrześniu i ostatni raz w październiku. Wówczas prezes wodociągów, Ryszard Rzeczycki tłumaczył i uspokajał, że to wina awarii i po jej usunięciu wszystko wróci do normy. Ale nie wróciło.
Sanepid wszczął postępowanie
- W związku ze zgłoszeniem mieszkańca budynku przy os. Wojska Polskiego dotyczącego złej jakości wody z wodociągu Jugów, 14 września została przeprowadzona kontrola jakości wody - informuje nas powiatowy inspektor sanitarny, Teresa Józefiak. To właśnie wtedy pobrano próbki wody do badań laboratoryjnych w kierunku badań mętności, barwy i zapachu. Stwierdzono przekroczenie parametru mętności w dwóch punktach na sieci wodociągu Jugów.
- Badane próbki nie spełniały wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia. Mętność wody do picia wywołana jest drobnymi cząstkami stałymi, które mogą znajdować się w wodzie na skutek nieodpowiedniego uzdatniania lub z powodu unoszenia cząstek pochodzących z osadów w sieci. Może też być spowodowana obecnością nieorganicznych substancji stałych w surowej wodzie - tłumaczy Teresa Józefiak. - Woda o wysokiej mętności chroni mikroorganizmy przed działaniem dezynfekcyjnym i może pobudzać wzrost bakterii - dodaje. Pracownicy sanepidu zamiast nakazać natychmiastowe usunięcie zagrożenia, dali noworudzkim wodociągom czas na usunięcie nieprawidłowości aż do 30 listopada. Do tego dnia stan wody ma odpowiadać normom sanitarnym pod względem mętności.
Wodę można pić
Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie, bo do sanepidu co rusz trafiają kolejne zgłoszenia. W efekcie pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłodzku przeprowadzają kolejne kontrole. Ta ostatnia wypadła na korzyść wodociągowców. - 22 października pobrano próbki wody do badań laboratoryjnych w kierunku badań mikrobiologicznych w trzech punktach na sieci wodociągu Jugów. Tym razem badane próbki spełniały wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - informuje inspektor sanitarny. Prezes wodociągów w prosty sposób wyjaśnia zamieszanie z mętną wodą. - Nie mieliśmy możliwości dostarczania wody z innych ujęć jak tych zlokalizowanych w Kamieńcu Ząbkowickim i w Czerwieńczycach. Woda z ujęcia w Kamieńcu Ząbk. płynęła przez 40 kilometrów i w rezultacie nie trzymała tej jednej normy jaką jest mętność. Sanepid wyraził zgodę na odstąpienie od tej jednej normy, od jej przekroczenia i dał czas do końca listopada - tłumaczy Ryszard Rzeczycki, prezes noworudzkich wodociągów. - Teraz woda leci już w 50% z Jugowa i miesza się z tą z Kamieńca i jest już zgodna z parametrami ustawy - zapewnia prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Woda pod lupą sanepidu

Obrazek użytkownika dziadek 53
  • dziadek 53
  • 27-11-2018

Dać prezesowi jeszcze większą premię
Obrazek użytkownika Jeden trzy
  • Jeden trzy
  • 28-11-2018

Prezes nie ma czasu na głupoty
Obrazek użytkownika tym
  • tym
  • 29-11-2018

To proste,jest awaria to sie łączy rury i syf leci do obiorcy.Przecież wodociagi nie mogą mieć strat....
Obrazek użytkownika TVP ALARM
  • TVP ALARM
  • 29-11-2018

Sprawą tych wodociągów już interesuje się TVP.

foto: pixabay.com

Jest akcja, jest mobilizacja i wspólne działanie. Fundacja zaczytani org. Prowadzi Wielką Zbiórkę Książek, które następnie trafią do placówek medycznych w całej Polsce. W akcję zaangażował się żłobek „Baśniowe Wzgórze” z Ludwikowic Kł.

Trzy osoby przed rokiem zginęły. Jedna przeżyła i zapewniała, że to nie ona kierowała samochodem. Śledczy po miesiącach prowadzonego śledztwa uznali jednak inaczej. Jakub K. trafił za kraty. Na razie na 3 miesiące. Grozi mu 12 lat więzienia.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×