REKLAMA

Zapłacą 50 tysięcy rocznie za wydobycie

W Ścinawce Śr. już w przyszłym roku będą wydobywać węgiel kamienny. Ujawniamy ile węgla spółka Nexano Minerals budująca kopalnię może wydobyć w ramach otrzymanej koncesji, ile za nią zapłaciła i do kiedy jest ona ważna.

Kopalnię jak zapowiada Dariusz Wojciechowski, prezes Nexano Minerals otworzą w pierwszej połowie przyszłego roku. Spółka ma już plan m.in. ruchu KWK Heddi zatwierdzony przez Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu, co dla Wojciechowskiego jest kamieniem milowym w przypadku budowy każdego nowego zakładu górniczego.

Ile, do kiedy i za ile?

Sprawdziliśmy w Ministerstwie Środowiska ile spółka zapłaciła za wydanie koncesji na wydobycie węgla ze złóż w Ścinawce Śr., do kiedy jest ona ważna i ile ton węgla można w jej ramach wydobyć? - Za wydanie koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złóż obowiązuje opłata skarbowa w wysokości 616 zł. Opłata ta nie wyczerpuje zobowiązań finansowych pomiędzy spółką Nexano Minerals, a Skarbem Państwa. Pozostałe zobowiązania określone są w umowie ustanawiającej użytkowanie górnicze podpisanej pomiędzy Nexano Minerals i Skarbem Państwa. Część stała wynagrodzenia z tego tytułu wynosi 50 tys. zł za rok obowiązywania użytkowania górniczego. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wielkości zasobów złoża - informują pracownicy Ministerstwa Klimatu. Koncesja ważna jest do 31 grudnia 2025 r. Złoże węgla kamiennego Heddi II” szacowane jest na 320 tys. 973 ton. - Dokładna wielkość zasobów możliwych do wydobycia (zasobów operatywnych) zależna jest od przyjętej metody eksploatacji, zubożenia i szeroko rozumianych strat w złożu - przypominają pracownicy Ministerstwa. KWK Heddi to pierwsza w Polsce prywatna kopalnia węgla kamiennego budowana „od podstaw” od prawie 80 lat. Ostatnia państwowa kopalnia była budowana prawie 40 lat temu.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Zapłacą 50 tysięcy rocznie za wydobycie

foto ilustracyjne
pixabay.com

Czy dojdzie do budowy ścieżki rowerowej po pasie granicznym na trasie Radków-Tłumaczów - Krajanów – Bartnica?

Budowa kopalni w Ścinawce Śr. nabiera tempa pomimo, że Andrzej Zibrow nie ustępuje. Pierwsi górnicy już deklarują chęć zejścia pod ziemię. Inwestor zaś pierwsze tony węgla chce wydobyć jeszcze przed tegoroczną Barbórką. Czy się uda? O tym m.in. rozmawiamy z Dariuszem Wojciechowskim, prezesem spółki Nexano Minerals, która buduje kopalnię w Ścinawce Śr.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×