REKLAMA

Zapłacą 50 tysięcy rocznie za wydobycie

W Ścinawce Śr. już w przyszłym roku będą wydobywać węgiel kamienny. Ujawniamy ile węgla spółka Nexano Minerals budująca kopalnię może wydobyć w ramach otrzymanej koncesji, ile za nią zapłaciła i do kiedy jest ona ważna.

Kopalnię jak zapowiada Dariusz Wojciechowski, prezes Nexano Minerals otworzą w pierwszej połowie przyszłego roku. Spółka ma już plan m.in. ruchu KWK Heddi zatwierdzony przez Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu, co dla Wojciechowskiego jest kamieniem milowym w przypadku budowy każdego nowego zakładu górniczego.

Ile, do kiedy i za ile?

Sprawdziliśmy w Ministerstwie Środowiska ile spółka zapłaciła za wydanie koncesji na wydobycie węgla ze złóż w Ścinawce Śr., do kiedy jest ona ważna i ile ton węgla można w jej ramach wydobyć? - Za wydanie koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złóż obowiązuje opłata skarbowa w wysokości 616 zł. Opłata ta nie wyczerpuje zobowiązań finansowych pomiędzy spółką Nexano Minerals, a Skarbem Państwa. Pozostałe zobowiązania określone są w umowie ustanawiającej użytkowanie górnicze podpisanej pomiędzy Nexano Minerals i Skarbem Państwa. Część stała wynagrodzenia z tego tytułu wynosi 50 tys. zł za rok obowiązywania użytkowania górniczego. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wielkości zasobów złoża - informują pracownicy Ministerstwa Klimatu. Koncesja ważna jest do 31 grudnia 2025 r. Złoże węgla kamiennego Heddi II” szacowane jest na 320 tys. 973 ton. - Dokładna wielkość zasobów możliwych do wydobycia (zasobów operatywnych) zależna jest od przyjętej metody eksploatacji, zubożenia i szeroko rozumianych strat w złożu - przypominają pracownicy Ministerstwa. KWK Heddi to pierwsza w Polsce prywatna kopalnia węgla kamiennego budowana „od podstaw” od prawie 80 lat. Ostatnia państwowa kopalnia była budowana prawie 40 lat temu.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Zapłacą 50 tysięcy rocznie za wydobycie

W maju dyrektor kłodzkiego szpitala wystąpiła do wojewody o przekwalifikowanie karetki stacjonującej w Nowej Rudzie. Mamy koniec roku, a wciąż nie wiadomo kto będzie nas ratował - lekarz, czy sami ratownicy.

foto: Internet

Są zmiany w przepisach dotyczących wspólnot mieszkaniowych. Od stycznia większość zrobi wszystko.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×