REKLAMA

Burmistrz kontra Nadleśnictwo Jugów

Z Nadleśnictwem Zdroje burmistrz Radkowa problemów nie ma. Pretensje pojawiają się jednak do Nadleśnictwa Jugów.

- Z Nadleśnictwem Zdroje współpraca jest bardzo dobra. Wręcz kulturalna. Nie ma problemu. Wynajęliśmy im nawet plac gdzie składują drewno. Z kolei Nadleśnictwo Jugów wycięło ogrom drzew. Szczyty gór w kierunku Radkowa są przerzedzone. Wywożą drewno nocami. Mieszkańcy do mnie dzwonią, że nad ranem latają im szyby w oknach, bo po ul. Leśnej w Ścinawce Średniej jeżdżą 40 – tonowe ciężarówki. Znaki są wyrwane. Asfalt popękany – mówi Jan Bednarczyk. Przypomnijmy, że na łamach naszej gazety Jan Lenart z Nadleśnictwa Jugów mówił, że bez dobrej współpracy z gminami wywózka drewna z lasów byłaby praktycznie niemożliwa. - Drewno to towar gabarytowo wielki, wywożony dużymi samochodami po drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich. Najczęściej gminnych, które są drogami delikatnymi – mówił Jan Lenart, nadleśniczy z Nadleśnictwa Jugów. Wszystko realizujemy przy współpracy z gminami. Zawsze naprawiamy też to, co zostało zniszczone przez nas – zapewniał. I swoje zdanie podtrzymuje. - W moim odczuciu współpraca ta jest dobra. Staramy się z każdą gminą tak współpracować. Jeżdżą samochody, bo muszą, to jakimi mamy jeździć -samochodami elektrycznymi, żeby nie było hałasu? Albo po polu czy niebie? – pyta Jan Lenart z Nadleśnictwa Jugów. - Jeżeli drogę uszkodzimy to ją naprawiamy, zawsze. A proszę mi powiedzieć, kto oprócz nas naprawia drogi, które zniszczył? Rolnicy też jeżdżą ciągnikami i kombajnami – dodaje.
Problemu już nie będzie
Nadleśniczy Lenart przyznaje, że wczesne godziny wywozu drewna mogły być uciążliwe dla mieszkańców. Zapewnia jednak, że ten problem rozwiązał się naturalnie. - Rozumiem, że tak wczesne godziny wywózki mogły być uciążliwe dla mieszkańców, ale tak działo się w okresie letnim, w okresie upałów. Firmy pracujące na nasze zlecenie nie pracowały do godz. 15.00. Pracę zaczynały o 3 – 4 rano i kończyły o 11.00, żeby uniknąć upału. To byłoby nieludzkie z naszej strony, jakbyśmy kazali im tak pracować. Teraz upałów już nie ma. Rano też jest już ciemno, więc problem rozwiązał się naturalnie – mówi Jan Lenart.
Muszą wycinać
Nadleśniczy tłumaczy też dlaczego tak wiele drzew nadleśnictwo musi wyciąć między Nową Rudą a Kłodzkiem. Przyczyna jest prosta. Nadleśnictwo boryka się z klęską zamierania drzew świerkowych - Wycinek jest dużo, ale usuwamy drzewa obumierające, chore. To są cięcia sanitarne. Problem ze świerkami pojawia się też w Czechach, Niemczech i całej Europie. Nam coraz trudniej sprzedać to drewno. Jeszcze udaje się nam sprzedawać je Czechom, ale na pewno będą obniżki cen tego surowca, bo jego jest bardzo dużo. A drzewo to nie jest drzewem zdrowym – podkreśla Lenart. Centrum klęski, jak mówi Jan Lenart znajduje się w okolicach Bożkowa i Ścinawki Średniej. - Nasze działania są wymuszone stanem lasu. Najbardziej cierpi Bożków. My mamy takie dwa obręby - Jugów i okolice oraz Radków i okolice. Jednak okolice naszych lasów nie sięgają do samego Radkowa. Radków to takie nasze administracyjne określenie. Lasy Nadleśnictwa Zdroje są jeszcze okazem zdrowia. Susza tam dopiero dociera – u nich się zaczyna, a u nas już się kończy – podkreśla Jan Lenart, nadleśniczy z Nadleśnictwa Jugów.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Burmistrz kontra Nadleśnictwo Jugów

W listopadzie ubiegłego roku internauci próbowali ratować Skansen Mini Zoo w Wambierzycach, jedną z najstarszych atrakcji turystycznych naszego regionu. Dziś czytelnicy alarmują, że zwierzęta, które w nim przebywają potrzebują pomocy.

Mieszkaniec natknął się w lesie w okolicach Włodzickiej Góry na rozszarpanego koziołka. My sprawdzamy, czy w lasach znów grasują wilki i czy miłośnicy leśnych wędrówek mogą czuć się bezpiecznie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×