REKLAMA

Zdążą przed rocznicą?

17 sierpnia miną 23 lata od zabójstwa studentów, Anny Kembrowskiej i Roberta Odżgi w Górach Stołowych. Kapliczka, która przez ponad 20 lat stała w miejscu gdzie leżały zwłoki dziewczyny została naprawiona, ale wciąż nie wiadomo, gdzie znajdzie się dla niej nowe miejsce.

Kapliczka postawiona została w1997 r. przez ojca zamordowanej Anny Kembrowskiej. Stanęła w miejscu, gdzie leżały zwłoki Anny. Kawałek wyżej jest skała - głaz pod którym leżał Robert. 22 lata zrobiły jednak swoje i kapliczkę trzeba było odrestaurować. Janusz Bartkiewicz, były szef wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Wałbrzychu, który prowadził sprawę zabójstwa szukał osoby, która podejmie się jej renowacji. Po artykule w Gazecie Noworudzkiej do naszych dziennikarzy odezwał się Zenon Mokrzycki z Radkowa, który wykonał renowację kapliczki na własny koszt. Pojawił się jednak problem z jej ponownym umiejscowieniem, bo w miejscu w którym stała przez ponad 20 lat, 1 stycznia tego roku została wprowadzona ochrona ścisła. Nie można chodzić w to miejsce, ani w nim przebywać. Co dalej miała zdecydować po 15 czerwca nowa Rada Naukowa Parku Narodowego Gór Stołowych, której członkiem jest profesor Cezary Kabała, który wówczas prowadził obóz naukowy, na który szli zamordowani studenci. Niestety Rada nie zebrała się do dziś. Pytanie co dalej z kapliczką? - Nie mamy cały czas powołanej Rady Naukowej i nie wiadomo kiedy to nastąpi. Nie jesteśmy jedynym parkiem w takiej sytuacji, więc żadnych decyzji ingerujących w ochronę ścisłą podjąć nie możemy - przypomina Bartosz Małek, dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych. - Jeżeli będzie taka wola najbliższych osób zamordowanych studentów, to spróbujemy kapliczkę ustawić na obszarze niebieskiego szlaku turystycznego. Powrót kapliczki w dawne miejsce jest raczej niemożliwy, dlatego musimy podjąć wspólną decyzję na temat ustawienia jej w nowym miejscu. Czy zdążymy przed kolejną rocznicą? Nie wiem. Wszystko zależy od tego, czy dojdziemy do wspólnego porozumienia - dodaje Małek.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Zdążą przed rocznicą?

Obrazek użytkownika klex
  • klex
  • 27-07-2020

Jak zwykle w Radkowie znowu czegoś nie można,niedarady,nie wolno itd.nawet w takiej sprawie wszystko jest pod górkę.Mam wrażenie że Gmina Radków problemem stoi a po przeczytaniu listu turystki którą wolała zrezygnować z urlopu niż dyskutować z jakim byłym TW

Zdjęcie zostało wykonane o godz. 18.03 przed Schroniskiem na Szczelińcu - kilka osób relaksuje się, podziwia widoki, spokój, cisza…

Park Narodowy Gór Stołowych informuje, że w związku z ekstremalnie wzmożonym ruchem turystycznym w godzinach szczytu (godz. 10-15) może nastąpić krótkotrwała przerwa w sprzedaży biletów na trasę turystyczną na Szczelińcu Wielkim.

Policjanci z powiatu kłodzkiego w piątek, 7 sierpnia w godz. 6.00 – 22.00 na drogach powiatu kłodzkiego przeprowadzą wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość". Działania mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych oraz zminimalizowanie skutków tych zdarzeń. Działania będą odbywały się równolegle na drogach przebiegających przez teren województwa dolnośląskiego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×