REKLAMA

Włodzica nie została skażona

foto: użyczone

Spieniona woda Włodzicy zaniepokoiła mieszkańców. Zrobili zdjęcia i poprosili nas o wyjaśnienie sprawy. Winnymi okazali się być strażacy, którzy testowali sprzęt i którzy dziś zapewniają, że do skażenia wody na pewno nie doszło.

Włodzica spieniła się wieczorem, w czwartek, 30 lipca. Ludzie zrobili zdjęcia i przesłali do naszej redakcji. Za tę sytuację w pierś biją się nasi strażacy, którzy jednocześnie zapewniają, że wytworzona piana nie stwarza zagrożenia dla środowiska.

- Strażacy testowali wytwornicę pianową. Próbowali wytworzyć pianę średnią, wytworzyli jej dużo i część dostała się do burzówek i trochę tej piany pokazało się na rzece, a że jest to piana lekka to długo się utrzymuje, ale rzeczywiście wyglądało to słabo - przyznaje Rafał Chorzewski, szef noworudzkich strażaków. - Środka tego używamy od 1 do 3%. Szybko tworzy on pianę, a to, co dostało się do rzeki to były śladowe ilości. Karta charakterystyki mówi, że jest on zupełnie neutralny i nieszkodliwy. Ryba zdechłaby gdyby została zanurzona w tym środku, natomiast przy tym stężeniu nie ma mowy, żeby ryby padły. To powszechnie stosowany środek pianotwórczy w strażach pożarnych, do każdego rodzaju działań, do których powinien być użyty. My staramy się go nie używać, ale nie dlatego, że jest szkodliwy, tylko dlatego, że jest drogi i używamy go w szczególnych wypadkach – dodaje strażak.

Piana ta stosowana jest do pożarów paliw, ale również jako środek zwilżający do wszelkiego rodzaju pyłów. Piana ma się utrzymywać długo, nawet pod wpływem temperatury. W normalnych warunkach, warunkach pożaru zniknęłaby po godzinie.

- Nie wlewaliśmy tego do rzeki. To były normalne ćwiczenia na placu, które zawsze przeprowadzamy. Zwykle na ćwiczeniach robimy to w inny sposób, ale akurat teraz strażacy testowali mieszacz samochodowy i później musieli go przepłukać i to było też przyczyną, że ta ilość piany była większa – tłumaczy Chorzewski. - Kiedyś, dawno temu chcieliśmy w okolicach Woliborza stworzyć taki poligon do ćwiczeń, ale to są duże koszty, a urzędy też chciały od tego otrzymywać podatki i pomysł umarł. A jeszcze raz podkreślam, że gdyby środek ten był szkodliwy, zostałby zakazany w całej Polsce. Choć używamy tego rzadko, musimy mieć urządzenia sprawne i co jakiś czas musimy jest testować. A w tej sytuacji strażacy dodatkowo powzięli podejrzenie, że coś się zapiekło i podczas ćwiczeń sprawdzali urządzenie – dodaje Rafał Chorzewski.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Włodzica nie została skażona

Obrazek użytkownika PiTer
  • PiTer
  • 04-08-2020

Znajoma widziała śnięte ryby w rzece przy ul. Piastów

O leczniczym działaniu konopii siewnych, a także pomaganiu ludziom w ciężkich chorobach rozmawiamy z właścicielkami sklepu Konopna Farmacja w Dzierżoniowie.

Fot. KPP Kłodzko

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy podczas akcji ”Prędkość” kontrolowali, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, czy są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×