Powiat Kłodzki. Od 28 grudnia o 17 stycznia zostały wprowadzone w Polsce obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. Później przedłużono je do 30 stycznia. Podczas konferencji, jaka odbyła się w czwartek, 28 stycznia Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że ponownie będą mogły powrócić galerie handlowe oraz galerie sztuki i muzea. Nadal w tych miejscach będzie obowiązywał reżim sanitarny. Od 1 lutego zostaną zniesione także godziny dla seniorów.
REKLAMA
Strajk nauczycieli zaszkodził kopalni
-
30-10-2019
- |
- Turystyka
Strajk nauczycieli zaszkodził kopalni

foto: FB kopalni w Nowej Rudzie
Nauczyciele nie przywieźli uczniów, aby zwiedzili kopalnię, bo protestowali. Ale i tak ok. 50 tysięcy turystów w tym roku odwiedzi noworudzką kopalni.
Będąc na ziemi kłodzkiej nie sposób jej pominąć. W jej podziemiach wciąż obecny jest duch górnictwa. Noworudzka kopalnia, bo o niej mowa wciąż przyciąga turystów. Turyści, którzy ją odwiedzili, zarówno polscy jak i zagraniczni chcą tu wracać, wracają i wieść o niej niosą w świat. Rocznie odwiedza ją ok. 50 tys. osób. Podobnie będzie w tym roku. Jej właścicielka stara się ją jeszcze bardziej uatrakcyjnić, ale musi mierzyć się też z problemami, które jej na to nie pozwalają. - To był dobry sezon. Nie był najlepszy jakie tutaj w życiu miałam, ale był dobry, na przeciętnym poziomie - ocenia Barbara Korbas, właścicielka kopalni. - Liczba osób, które odwiedziły kopalnię będzie podobna do tej w roku ubiegłym. My tak sezonowo nie podliczamy, bardziej w skali roku. Ale myślę, że podobnie będzie jak rok temu, czyli ok. 50 tys. Do końca roku zostały już trzy miesiące. Ale wszystko na to wskazuje - dodaje Korbas.
Strajki odbiły się na kopalni
Indywidualnych turystów było dużo. W kopalni sezon to głównie maj, czerwiec, lipiec i sierpień. - W maju i czerwcu odwiedzają nas szkoły. W tym roku ze względu na strajki szkół było mniej i stąd pewnie ten niewielki spadek formy - tłumaczy właścicielka.
Są i nowości
A pomysły na ich wprowadzenie przyniosło organizowane w mieście Press Forum, na którym pojawili się nie tylko dziennikarze z wielu miast, ale też wykładowcy akademiccy i podróżnicy. - Do tras nie mieli uwag. Skorzystałam z ich pomysłów związanych z karczmą, która jest przy naszej trasie i wprowadziliśmy kilka fajnych, podpowiedzianych pomysłów. Wśród zaproszonych dziennikarzy była dziennikarka kulinarna, Ela Tomczyk i ona mi podpowiedziała kilka rzeczy - przyznaje Barbara Korbas. - Wprowadziliśmy kartę menu związaną typowo z górnictwem. Jednym z pomysłów było też zdjęcie krat z okien. Jak kupowałam muzeum to zastałam kraty w oknach z symbolami górniczymi. Przyzwyczaiłam się do nich i wyobrażałam sobie, że tak było jest i musi być, a oni zainspirowali mnie do zdjęcia krat. To drobne rzeczy, ale to spojrzenie z zewnątrz dotyczące szczegółów było cenne i dało efekt. W restauracji stworzyliśmy typowo górnicze menu, mamy podkładki pod talerze w formie menu, tablicę z menu - wylicza Korbas.
Są pomysły, nie ma pracowników
Są pomysły na to, by jeszcze uatrakcyjnić trasę. Jest stała załoga, ale to wciąż mało rąk do pracy przy takim obiekcie. - Mali przedsiębiorcy, do których ja również należę borykają się z brakiem pracowników. Musimy realnie stąpać po ziemi. Jeżeli znajdą się ludzie chętni do pracy, to będą nowe atrakcje lub niektóre zostaną poprawione - przyznaje właścicielka kopalni.
Kłodzko. PKS wprowadza nowy rozkład jazdy. Sprawdź, gdzie pojedziesz autobusem
Lądek-Zdrój. W najbliższy czwartek, 28 stycznia o godzinie 12.00 przed ratuszem odbędzie się pokojowy protest przedsiębiorców i mieszkańców Gminy Lądek Zdrój przeciwko polityce władz wobec branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej.
Dodaj komentarz
Komentarze dla artykułu (2): Strajk nauczycieli zaszkodził kopalni
Ja się wcale nie dziwię że
Muzeum Górnictwa to fajne