REKLAMA

Przygotowują się na przyjęcie turystów

foto: Tomasz Mazur

Ponad milion turystów odwiedziło w ubiegłym roku Park Narodowy Gór Stołowych. W tym roku liczba ta może być podobna, albo i większa. W parku trwają już przygotowania do rozpoczęcia sezony o których opowiada nam Dariusz Matusiak z PNGS.

Wielkimi krokami zbliża się kolejny sezon turystyczny jak przygotowuje się do niego Park Narodowy Gór Stołowych?
Przede wszystkim prowadzone są jak co roku, po okresie zimowym prace porządkowe na obiektach turystycznych najczęściej odwiedzanych przez turystów czyli na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim. Usuwany jest lód na trasach turystycznych oraz usuwane są powalone i zagrażające turystom drzewa. Podobne prace prowadzone są w zakresie poprawy bezpieczeństwa na pozostałych szlakach turystycznych o łącznej długości 109 km.
Ilu turystów odwiedziło w roku ubiegłym park? Czy w tym roku spodziewacie się podobnej liczby odwiedzających?
W ubiegłym roku Park narodowy Gór Stołowych odwiedziło 1 063 000 turystów!!!. W tym roku spodziewamy się podobnej, o ile nie większej, liczby turystów odwiedzających nasz Park.
Kto najczęściej odwiedza Park – turyści z kraju czy z zagranicy? (z jakich miejscowości?) Są to raczej grupy zorganizowane/wycieczki czy więcej jest turystów indywidualnych?
Najczęściej odwiedzającymi nasz Park turystami są nasi rodacy ale również licznie odwiedzają nas sąsiedzi z Czech. Są to mieszkańcy dużych miast jak i wsi, dosłownie pełen wachlarz społeczeństwa. W okresie letnich wakacji przeważająca większość turystów to osoby indywidualne i rodziny, natomiast w takich okresach jak maj-czerwiec czy wrzesień-październik większość to grupy zorganizowane - szkolne. Park w porozumieniu ze środowiskiem naukowym prowadzi także badania, których celem jest określenie profilu turysty odwiedzającego Góry Stołowe.
Co najbardziej urzeka u nas turystów?
Tak często podkreślana wyjątkowość Gór Stołowych ma bezpośredni związek z ich budową geologiczną. Są one przykładem jedynych w Polsce i bardzo rzadkich w Europie gór płytowych. Ich krajobraz tworzą płaskie i bardzo rozległe powierzchnie zrównań oraz ostańce erozyjne w kształcie stoliw. Nietypowe labirynty, ogromne grzyby i krajobraz przypominający sawannę. Góry Stołowe to pod wieloma względami miejsce absolutnie wyjątkowe i stanowiące żywy dowód niesamowitych artystycznych zdolności natury. Fantastyczne formy, które można tutaj podziwiać, zostały "wyrzeźbione" w skałach, rozpalając wyobrażenie wędrowców i przyciągając co roku ponad milion turystów.
Co czeka w tym sezonie na turystów odwiedzających PNGS?
Kończą się prace remontowe parkingu na Polanie YMCA, na którym turyści będą mogli zostawić swoje pojazdy i dotrzeć do Błędnych Skał pieszo szlakami turystycznymi. W tym roku w marcu została również otwarta nowa ekspozycja w Ekocentrum przy Dyrekcji PNGS w Kudowie Zdrój do której zwiedzania serdecznie zapraszamy.
Czy turyści będą musieli liczyć się z jakimiś utrudnieniami na szlakach?
W tym roku kończymy inwestycje pn: „Remont infrastruktury turystycznej na terenie PNGS w 2019 – kontynuacja robót rozpoczętych w 2018 roku”, w ramach której wymieniane będą między innymi bramy przed wejściem na Szczeliniec Wielki i do Błędnych Skał, na parkingach będą wymieniane stelaże pod tablice informacyjne i mapy, ale zrobimy wszystko, żeby te utrudnienia trwały jak najkrócej i nie zakłócały wypoczynku naszym turystom. Turyści mogą również spodziewać się utrudnień w związku z powstrzymywaniem rozpadu drzewostanów świerkowych spowodowanych długoletnią suszą i masowym pojawem szkodników drzew w tym kornika drukarza.
Jest problem ze znakowaniem nowych szlaków turystycznych – czy ten problem dotyka też PNGS?
W 2015 roku na obszarze PNGS zostały wykonane nowe szlakowskazy wraz całą infrastrukturą turystyczną nawiązującą architektonicznie do stylu sudeckiego,
a istniejące oznakowanie szlaków turystycznych jest odnawiane na bieżąco. W związku z powyższym Park Narodowy Gór Stołowych nie planuję wyznaczania nowych szlaków turystycznych. Uważamy że 109 km szlaków pieszych, 32 km szlaków narciarskich i 53 km tras rowerowych jest ilością wystarczającą na niewielkim obszarze 63 km² jaki obejmuje PNGS. Rozważamy natomiast zmianę przebiegu niektórych odcinków szlaków mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i wygodę turystów oraz ochronę przyrody.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Przygotowują się na przyjęcie turystów

Obrazek użytkownika Dramat
  • Dramat
  • 24-05-2019

A czy zostaną podjęte jakiekolwiek kroki dotyczące zmiany nawierzchni na drodze Kudowa zdrój- Radków? Ta droga to istny koszmar.. z dziury w dziurę.

O leczniczym działaniu konopii siewnych, a także pomaganiu ludziom w ciężkich chorobach rozmawiamy z właścicielkami sklepu Konopna Farmacja w Dzierżoniowie.

Fot. KPP Kłodzko

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy podczas akcji ”Prędkość” kontrolowali, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, czy są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×