REKLAMA

Intensywnie w radkowskiej kulturze

Dla jednych rok 2018 był rokiem dobrym, dla innych trochę gorszym. Jaki był to rok dla kultury w mieście i gminie Radków?

O tym i o planach na kolejny rok rozmawiamy z Markiem Kusiakiewiczem, dyrektorem Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie.

Podsumowujemy rok w radkowskiej kulturze - jaki był rok 2018 dla kultury?

Każdy mijający rok w radkowskiej kulturze jest intensywny, jednak ten - ze względu na obchody 800-lecia Wambierzyc - był szczególnie intensywny. Jako Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki samodzielnie organizujemy kilka imprez w roku - mniejszych lub większych - jednak z założenia jesteśmy obecni na większości gminnych wydarzeń kulturalnych.

A najważniejsze wydarzenia kulturalne w 2018 r. w mieście i gminie?

Dla nas szczególnie ważną imprezą jest Radkowski Kabaretowy Zalew Śmiechu wraz z Jarmarkiem Stołowogórskim. W 2019 r. będzie to już dziesiąta edycja kabaretonu. Oczywiście angażujemy się też w takie wydarzenia jak m. in. Wambierzyckie Spotkania Muzyczne, na których gościmy znakomite chóry. W tym roku w wambierzyckiej bazylice mogliśmy wysłuchać dwóch specjalnych utworów wykonanych przez dwa chóry - Uniwersytetu Ekonomicznego z Katowic oraz Politechniki Śląskiej z Gliwic. W sumie 98 chórzystów w jednej chwili.

Najważniejsze inwestycje w kulturze?

Wyremontowane jedno pomieszczenie w budynku domu kultury z przeznaczeniem na zajęcia sekcji tematycznych. Niestety, pisane od 4 lat projekty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie remontu i zakupu wyposażenia do radkowskiego domu kultury nie zyskują aprobaty w oczach oceniających je fachowców.

Jakie znane osobistości gościliśmy w 2018 roku w Radkowie?

Doskonały popis wokalny oraz teatralno-kabaretowy w czasie koncertu z okazji Dnia Kobiet dał Marian Opania. Nie sposób nie wspomnieć o chórze Poznańskich Słowików, czy też o artystach występujących na scenie w Gajowie w ramach festiwalu Wołodia pod Szczelińcem.

Jaki będzie rok 2019? Najważniejsze plany i inwestycje? Kogo będziemy gościć w Radkowie w 2019 r.?

Jaki będzie nadchodzący rok? Mam nadzieję, że lepszy niż poprzedni. Chociaż patrząc na nadchodzące podwyżki cen za prąd, paliwa oraz gaże artystów - może nie być wesoło. Planów jest wiele, ale trzeba patrzeć realnie na ich realizację. Żeby nie wpaść w absolutnie pesymistyczną nutę, zdradzę Państwu nazwę jednego z trzech kabaretów, które wystąpią 17 sierpnia przyszłego roku w ramach X Radkowskiego Kabaretowego Zalewu Śmiechu. Będą to Paranienormalni.

Dziękujemy za rozmowę

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Intensywnie w radkowskiej kulturze

Obrazek użytkownika Iga
  • Iga
  • 10-01-2019

Badziewie jakiego mało......

Na noworudzkim cmentarzu wylano środek chwastobójczy, który popalił dosłownie wszystko.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×