REKLAMA

Wakacyjne kontrole

Sprawdź autokar przed wyjazdem Twojego dziecka na wakacje – policyjne kontrole w całym województwie dolnośląskim

Sezon letni, to okres wzmożonej liczby wyjazdów dzieci i młodzieży oraz grup zorganizowanych na wycieczki, kolonie czy obozy. Przypominamy, że przed wyjazdem na wypoczynek można skontrolować autobus. Kontrole takie prowadzą na terenie całego województwa dolnośląscy policjanci ruchu drogowego, sprawdzając stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców. 

W wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów na naszych drogach, które przewożą dzieci i młodzież. By mogły one bezpiecznie dojechać do celu, dolnośląska Policja prowadzi kontrole na terenie całego województwa. Sprawdzeń autobusów dokonuje również Inspekcja Transportu Drogowego. 

Przypominamy, że w celu sprawdzenia autobusu przed wyjazdem na wypoczynek można skorzystać ze stałych punktów kontroli, uruchomionych przez Policję w okresie wakacji lub skontaktować się wcześniej z komórką ruchu drogowego właściwej miejscowo jednostki Policji garnizonu dolnośląskiego. 

We Wrocławiu przykładowo taki policyjny punkt kontroli autobusów działa przy ul. Ślężnej w rejonie Wzgórza Andersa. Tam policjanci prowadzą codziennie kontrole od poniedziałku do soboty, w godzinach od 6.00 – 9.00. W niedzielę oraz w pozostałych godzinach, w celu przeprowadzenia kontroli należy skontaktować się wcześniej z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej policji we Wrocławiu, wskazując czas i miejsce odjazdu autokaru. 

Pamiętajmy o ważnych aspektach związanych z wyjazdem! 

 • Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest, aby autokar był w nienagannym stanie technicznym a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią. 
 • Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży. 
 • Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.
 • Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.
 • Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem Policji.
 • W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę, aby autokar przez wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli.
 • Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.
 • Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy. 

Autokar możemy także sprawdzić we własnym zakresie na stronie: bezpiecznyautobus.gov.pl., oraz na stronie historiapojazdu.gov.pl 

 

Usługa „bezpieczny autobus” wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.: 

 • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne (wraz z informacją, kiedy powinno się odbyć kolejne badanie), 
 • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku), 
 • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu, 
 • czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany lub kradziony. 

Dolnośląscy policjanci realizując działania kontrolne autobusów i busów, oprócz wymaganych dokumentów, stanu technicznego, obowiązkowego wyposażenia pojazdów kontrolują też obowiązkowo stan trzeźwości kierowców. 

Pamiętajmy, że oprócz opisanych powyżej działań, dolnośląscy policjanci na bieżąco prowadzą też tego typu kontrole realizując działania na drogach w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje”. 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wakacyjne kontrole

71-letnia mieszkanka Nowej Rudy trafiła do szpitala po tym jak została potrącona.

W Radkowie będzie nowy hotel. Bednarczyk buduje do niego nową drogę
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×