REKLAMA

Minister nie uratuje szpitala

Ministerstwo Zdrowia nie pomoże w ratowaniu noworudzkiego oddziału wewnętrznego. Powód? Ustawa na to nie pozwala. Tymczasem mieszkańcy Nowej Rudy już mówią, że za chwilę będą pisać do Ministerstwa Rolnictwa, bo będzie zapotrzebowanie nie na wsparcie, ale na trumny.

Walkę o zachowanie oddziału wewnętrznego noworudzkiego szpitala śledziła cała Polska. Przed wyborami sprawą interesowali się politycy niemalże wszystkich opcji politycznych. Po wyborach mieszkańcy i władze samorządowe zostali z problemem sami, a zawieszony od lutego noworudzki oddział wewnętrzny oficjalnie zamknięto 1 sierpnia. Jeszcze przed pandemią (do 16 marca) radna miejska Jadwiga Ziemska i Helena Kochajkiewicz zebrały ok. 2300 podpisów mieszkańców na listach poparcia pod apelem „Nie dla likwidacji szpitala w Nowej Rudzie”. Pisma dostarczono do senatora Aleksandra Szweda oraz lokalnych posłów: Moniki Wielichowskiej, Michała Dworczyka, Ireneusza Zyski i Marka Dyducha. Dziś Helena Kochajkiewicz mówi wprost, że nic to nie dało. - Niedługo takie listy będziemy kierować do Ministra Rolnictwa, bo będzie ogromne zapotrzebowanie nie na wsparcie, ale na trumny - grzmi mieszkanka Nowej Rudy.

Minister nie pomoże

Starosta kłodzki Maciej Awiżeń wpadł na pomysł, jak uratować noworudzki szpital, który teraz oficjalnie jest zarządzany przez kłodzką lecznicę. 20 lipca napisał do ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zaproponował mu, aby go przejął i przyłączył do Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy-Zdroju, które należy do Ministerstwa Zdrowia. Równo po miesiącu przyszła odpowiedź z ministerstwa. Odmowna. - Według ministerstwa nie ma możliwości prawnych połączenia tych jednostek. Trzeba by było najpierw przekształcać nasz podmiot. Ale czy to realne, to już musieliby ocenić prawnicy - mówi Bartosz Wojciechowski, rzecznik prasowy starosty kłodzkiego.

Miasto ludzi starych

Nowa Ruda nie jest wielką aglomeracją miejską jak Wrocław, Poznań, Kraków, czy Warszawa. Młodzi wyjechali stąd za chlebem, a zostali ludzie starsi i byli górnicy, dla których brak szpitala w mieście to jak wyrok. Chcąc się leczyć muszą dojeżdżać do lekarzy do Kłodzka i Polanicy Zdrój. - Pacjentów z okolic dawnego powiatu noworudzkiego jest bardzo dużo w szpitalu w Kłodzku - przyznaje dr Tadeusz Stępkowski, wieloletni ordynator oddziału wewnętrznego w Nowej Rudzie, dziś przyjmujący z kłodzkim szpitalu.- Dodatkowo w całej Polsce, wszyscy rzucili się na leczenie chorych z Covidem i teraz wszyscy chorzy onkologicznie, kardiologicznie, płucni zostali w jakiś sposób zepchnięci na drugi plan - przypomina Stępkowski. Spora część z tych osób umiera. Tylko od 1 kwietnia do 15 sierpnia w mieście Nowa Ruda zmarło 128 osób. 11 z nich było w wieku od 26 do 55 lat i aż 116 osób w wieku powyżej 56 lat. Jedna osoba zmarła była z przedziału wiekowego 18-25 lat. W tym samym czasie na terenie miasta i gminy Radków zmarło 48 osób w tym: 4 osoby w wieku 25- 55 lat i 44 w wieku powyżej 56 lat. Z kolei w ubiegłym roku w gminie Nowa Ruda zmarło 142 mieszkańców.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Minister nie uratuje szpitala

Obrazek użytkownika mieszkanka
  • mieszkanka
  • 16-09-2020

Wielkie podziękowania dla radnego Turańskiego za nagłaśnianie problemu braku szpitala w Nowej Rudzie.

KPP Kłodzko

Policjanci zapowiadają, że akweny wodne w naszym powiecie będą przez nich kontrolowane przez całe wakacje

Fot. OSP KSRG Nowa Ruda

Nowa Ruda: W wyniku tego zdarzenia jedna osoba trafiła do szpitala. Co się tam wydarzyło?

Fot. Redakcja

Kłodzko: Dwa samochody osobowe zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Łużyckiej z Grunwaldzką. Zobacz film z miejsca zdarzenia

Fot. Mateusz Jellin - Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×