REKLAMA

Góry Stołowe. Skalna Czaszka udostępniona dla turystów

Nowa atrakcja Gór Stołowych. Teraz będzie można obejrzeć ją legalnie, nie łamiąc przapisów parku narodowego

Indiana Jones szukał kryształowej czaszki, turyści w Górach Stołowych poszukują skalnej, która w internecie obrosła już legendą

Góry Stołowe. Zrobienie sobie zdjęcia przy Skalnej Czaszce było do tej pory nielegalne i groziło mandatem, bo ta forma skalna znajdowała się poza szlakiem turystycznym. Dyrekcja parku narodowego wyszła więc naprzeciw turystom, odwiedzającym Park Narodowy Gór Stołowych, tak bardzo spodobała się ta skalna formacja, że dyrekcja wspólnie z radą naukową parku zdecydowała o udostępnieniu tego miejsce.

Do tej pory było tak, że turysta, który chciał zobaczyć Skalną Czaszkę (znajduje się w pobliżu Kopy Śmierci) i zrobić sobie przy niej zdjęcie, musiał zejść ze szlaku i złamać obowiązujące w parku przepisy, za co mógł dostać nawet mandat (do tej pory żaden turysta nie został jednak ukarany za zdjęcie z czaszką w tle). To jednak chętnych nie odstraszało, wręcz przeciwnie zainteresowanie tym "zakazanym" miejsce ze skalną czaszką było coraz większe i większe, a w internecie zaczęło obrastać legendą. Dlatego pomyślano o legalnej formie zwiedzania.

- Skalna Czaszka znajduje się w masywie Narożnika. Cały ten masyw objęty jest ścisłą ochroną, więc można się tam poruszać tylko po wyznaczonych i udostępnionych przez park szlakach - przypomina Bartłomiej Jakubowski, p.o. dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych. - Skalna Czaszka znajdowała się przy szlaku, ale trzeba było wiedzieć, jak do niej dojść. W pewnym momencie w internecie pojawiły się relacje ze zdobywania Skalnej Czaszki, choć te wejścia były nielegalne. Dlatego zdecydowaliśmy, że udostępnimy to miejsce – dodaje dyrektor. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem trasy – tak, żeby była bezpieczna. Prawdopodobnie już w czerwcu do Skalnej Czaszki dojdziemy na pełnym legalu. - Musimy zbudować kilku stopni i zabezpieczenie terenu, żeby było bezpiecznie. Poza tym będzie nowe oznakowanie jak tam dojść – podkreśla Jakubowski.

 

<<10 tys. zł - tyle potrzeba, żeby uratować Orła. Jego właściciele błagają o pomoc, bo zwierzę cierpi>>

<<Czy oddział dziecięcy wróci do noworudzkiego szpitala?>>

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Góry Stołowe. Skalna Czaszka udostępniona dla turystów

Fot. Pixabay

Dwie nowe kamery będą monitorować miasto, a kilka starych zostanie wymienionych na nowe.

Fot. Czytelnik

Potężne wichury, jakie przeszły przez powiat kłodzki wyrządziły dużo szkód. Wiatr nie ustąpi także dzisiaj.

Fot. Dolnośląska Policja

Za posiadanie nielegalnych urządzeń w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą surowe kary w wysokości nawet do 100 tys. zł od jednej maszyny.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×