REKLAMA

I Orszak Trzech Króli

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (17): I Orszak Trzech Króli

Obrazek użytkownika nowa era
 • nowa era
 • 15-12-2014

Biblia, księga rzekomo święta dla wierzących, którzy jednak jej nie znają nie wspomina ani słowem o żadnych ''królach'', ani że było ich trzech. Magowie, czy to mędrcy ze Wschodu przynieśli trzy dary, owszem. Tradycja nazywania magów królami oraz ich tradycyjne imiona ugruntowały się w średniowieczu, z inicjałów Christus Mansionem Benedicat czyli CMB ''wynaleziono'' Caspra (Kacpra), Meclhiora i Baltazara. Kościołowi było to na rękę, jako że zwalczał czary i astrologię jako dzieło ''szatana'' (żeby było śmieszniej, niektórzy papieże czy inni hierarchowie sami zajmowali się astrologią lub astrologów na dworze posiadali) i nie bardzo mu pasowało, że małemu Jezusowi pokłon bili pogańscy czarnoksiężnicy. Nieudolnie więc naciągnięto stare teksty proroctw o królach którzy będą składać pokłon Mesjaszowi i zamieniono magów na królów, żeby dopasować życiorys Jezusa do Starego Testamentu. Kościół przyklepał tradycję wspominania trzech NIEISTNIEJĄCYCH monarchów, bo kasa mu leci do kieszeni. Jak mówił papież Juliusz III "Świat chce być oszukiwany, oszukujmy go więc!". Leonowi X zaś zawdzięczamy taką sentencję: "Patrzcie, co bajka o Jezusie Chrystusie dla nas zrobiła". "Każda religia jest dobra, ale najgłupsza jest najlepsza" - Aleksander VI. Zastanówcie się, czy naprawdę jest rozsądnie obchodzić ''święto'' kogoś, kogo nigdy nie było, jak np. owych trzech króli, czy też może Aleksander VI miał rację? ;)
Obrazek użytkownika Ponóry Grabaż
 • Ponóry Grabaż
 • 18-12-2014

Ludziska dają się robić w ciula i strzyc swoim pasterzom. Ja nie potrzebuję pasterza, bo nie jestem baranem.
Obrazek użytkownika EuGeniusz
 • EuGeniusz
 • 19-12-2014

Rola nauki wg św. Augustyna (354 - 430): "wszystko co człowiek powinien wiedzieć jest w Biblii, czego w niej nie ma jest szkodliwe". Papież Jan XXII - zakazał zajmowania się fizyką. (doba Oświecenia : piorunochron to heretyckie żerdzie). Papież Grzegorz XVI - sprzeciwił się budowie kolei żelaznych i mostów wiszących. Papież Aleksander III - zakazał zajmowania się chemią. Ciekawe, gdzie byłaby dziś ludzkosć, gdyby nie religia. Być może kolonzowalibyśmy już inne układy planetarne...
Obrazek użytkownika EuGeniusz
 • EuGeniusz
 • 22-12-2014

I znowu wszystko będzie zamknięte na cztery spusty, niedługo może będzie wolna wigilia (już są takie szemrania co poniektórych) albo np. rocznica wyboru Karola Wojtyły. Wolne ustawowo powinny być tylko święta państwowe i międzynarodowe, zlikwidować wolne w święta kościelne, powiększyć roczny urlop o taką samą liczbę dni. Niech każdy bierze sobie wolne w te dni jakie uzna i w święta jakie chce, niech państwo nie narzuca świąt jednej religii całemu społeczeństwu, ponoć wszystkie wyznania są konstytucyjnie uprawnione, dlaczego katolicy mają wolne z ''automatu'' a pozostali muszą się zgłaszać i upominać??
Obrazek użytkownika nowa era
 • nowa era
 • 24-12-2014

Świąteczne kłamstwa. Zakładając, że Jezus z Nazaretu był postacią historyczną (co wcale nie jest takie pewne), to na pewno nie urodził się 25 grudnia. Nawet rok został błędnie wyliczony przez mnicha Dionizego Mniejszego, który datując rok narodzin w oparciu o opisane w ewangeliach wydarzenia historyczne (spis powszechny, rządy Heroda) pomylił się o ok. 6 lat. Grudniowa data zaś wybrana, by zastąpić inne, „konkurencyjne” święta jak dzień narodzin Słońca Niezwyciężonego, czy też Mitry. Celebracja narodzin bóstw solarnych wiąże się z przesileniem zimowym, po którym to Słońce zwycięża i dnia zaczyna przybywać.
Obrazek użytkownika nowa era
 • nowa era
 • 24-12-2014

Wracając zaś do rzekomych cudownych wydarzeń z Betlejem sprzed dwóch tysięcy lat to z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że są to historie zmyślone wiele lat po śmierci Jezusa. W najstarszych pismach Nowego Testamentu - Ewangelii Marka i Listach ap. Pawła - dzieje historycznego Jezusa nie sięgają wcześniej niż do jego chrztu w Jordanie. Nie ma w nich mowy o okolicznościach narodzin Jezusa, ani o jego rzekomo dziewiczym poczęciu. Jak gdyby pierwsi chrześcijanie w ogóle o tym nie wiedzieli. Refleksja nad okolicznościami narodzin Jezusa pojawiła się dopiero w Ewangeliach Mateusza i Łukasza. A więc w pismach, które powstały późno, bo około 80 lat od tego wydarzenia.
Obrazek użytkownika nowa era
 • nowa era
 • 24-12-2014

Ponadto wydarzenia takie jak rzeź niewiniątek czy gwiazda betlejemska nie znajdują potwierdzenia w zapisów ówczesnych historyków, pojawiają się dopiero całe stulecia później. Zadać sobie należy pytanie jak można było przegapić takie zdarzenia. Po za tym dochodzimy do sprzeczności – jeżeli mędrcom drogę jasno wskazywała gwiazda betlejemska, nie mieli potrzeby szukać kierunku u Heroda. Ten wątek był potrzebny żeby wprowadzić motyw rzezi niewiniątek i dopasować go do starotestamentowego proroctwa Jeremiasza oraz historii Mojżesza. W dodatku chronologia (np. kroniki Józefa Flawiusza) wyklucza by spis Kwiryniusza odbył się za rządów Heroda Archealosa, gdyż Galilea należała wtedy do Heroda Antypasa. Istnieje też prawdopodobieństwo, że Jezus urodził się właśnie w Nazarecie lub – według innej hipotezy – w Betlejem, ale tym galilejskim, oddalonym od Nazaretu o 10 km. Mogą to potwierdzać badania prowadzone przez izraelskiego archeologa. Wynika, z tego, że albo ewangeliści pomylili Herodów, albo nagięli i przeinaczyli fakty historyczne, by pasowały im do ich wersji wydarzeń, zaś resztę całą zmyślili, niezgrabnie dość łatając wątki.
Obrazek użytkownika nowa era
 • nowa era
 • 24-12-2014

Do krytycznej weryfikacji opowieści o cudownych narodzinach Chrystusa skłania słynny ustęp Markowy. Z tej relacji wynika, że najbliżsi członkowie rodziny Jezusa, bracia i nawet matka Maria nie wierzyli, że jest on zapowiadanym przez pisma mesjaszem. Uważali, ze postradał zmysły, a nawet zamierzali pochwycić go w Kafarnaum. Zachodzić w głowę można jak Maria, która była rzekomo świadkiem takich zdarzeń jak zwiastowanie, objawienie anioła, cudowne ocalenie z rzezi, gwiazda betlejemska i pokłon trzech mędrców mogła wątpić w mesjaniczne posłannictwo swojego syna? Czyżby o tym wszystkim zapomniała? Ciekawe, że Ewangelia Marka - tak ceniona dziś przez środowiska naukowe - od początku była najmniej przydatna dla chrześcijan, gdyż dawała szereg argumentów w krytycznej polemice z chrześcijaństwem (jak choćby u Celsusa). Markowy Jezus nie jest jeszcze taki bez skazy czyli tak wygładzony jak w późniejszym dogmacie - tu bywa szorstki, niekiedy nie panuje nad swoimi nerwami (czyżby oznaki zaburzeń psychicznych?) i nie jest nieskazitelnie dobry. Co prawda kompromitujących słów Marka nie zdołano już wykreślić z Ewangelii, za to młodsi ewangeliści opuścili ten niewygodny dla Kościoła tekst. Manewr ten był podyktowany nie tylko chęcią uniknięcia sprzeczności z własnymi relacjami o cudownych narodzinach Jezusa, ale również miał na celu ratowanie nadszarpniętego wizerunku matki zbawiciela.
Obrazek użytkownika nowa era
 • nowa era
 • 24-12-2014

Proponuję więc, aby odłożyć Biblię tam, gdzie jej miejsce – między mity innych ludów – a zacząć czytać poważne naukowe opracowania, głównie autorów nieskażonych nadmierną religijnością. Nie traktujemy mitów dosłownie. Gdyby faktycznie bogowie mieli nam coś do powiedzenia, to przy swych cudownych przymiotach zrobiliby to już dawno, w sposób bardziej przekonujący niż wojny religijne. Świętujmy zatem dzień „narodzin” Słońca – narodzin wszystkich znaczących bogów. Bawmy się i radujmy każdą chwilą, a nie tylko raz do roku, bo życie jest piękne i jedyne w swym rodzaju. Chyba, że tak naprawdę dla większości naszych rodaków tzw. „święta” to nie czyjeś tam narodziny, tylko nieskrępowane, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, Kevin sam w domu i kolędujący celebryci. A co, może tak nie jest ;)?.
Obrazek użytkownika czas
 • czas
 • 24-12-2014

A na łożu śmierci będziesz prosił o księdza jak Jaruzelski. Życzę Ci z okazji Świąt Bożego Narodzenia opamiętania i nawrócenia.
Obrazek użytkownika nowa era
 • nowa era
 • 24-12-2014

Nie zamierzam wołać księdza bo nie ma mi nic do zaoferowania. W naiwne przekonanie, że po śmierci egzystuje jakaś forma świadomości czyli tzw. ''dusza'' nie wierzę.
Obrazek użytkownika Eryk Antykleryk
 • Eryk Antykleryk
 • 29-12-2014

Jeśli chodzi o śmierć Generała Jaruzelskiego, to czemu nie ogłoszono Żałoby NArodowej, skoro zmarł były Prezydent, czyli Głowa Państwa Polskiego, a po śmierci papieża K.Wojtyły, czyli głowy obcego państwa watykańskiego trwała aż tydzień???!! To pokazuje kto rządzi w Katolandzie!
Obrazek użytkownika czas
 • czas
 • 29-12-2014

Eryku, dzięki Janowi Pawłowi II możesz bezkarnie napisać prawie każdą głupotę, a przez Jaruzelskiego odzyskanie wolności przez Polskę nastąpiło parę lat później niż mogło się to stać. Święty JPII już w 1978 powiedział: "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". A Jaruzelski powiedział przed upadkiem komuny: "socjalizmu będziemy bronić jak niepodległości". I co, obronił?
Obrazek użytkownika Eryk Antykleryk
 • Eryk Antykleryk
 • 29-12-2014

Widzę, że należysz do tych nieszczęśników, którzy wierzą, że Wojtyła obalił komunizm, który rozwalił się z powodu niewydolności ekonomicznej i militarnej, a JP2 miał na to taki wpływ jak np. Franciszek na nastanie pokoju w Syrii. A w duchy wierzyłem jak byłem mały, jeśli jakiś zstąpił i dokazuje od 1978 to najwyższy czas wezwać Pogromców ;)
Obrazek użytkownika Człek z ufo
 • Człek z ufo
 • 29-12-2014

Jaruzelski i komuniści powinni byli był już w 80 zrównać z ziemią całą SolidUrność, mieli po temu wszelkie środki ale nie zrobili tego, bo doszli do wniosku, że lepiej będzie się z nią dogadać i utrzymać się przy władzy pod innym szyldem.
Obrazek użytkownika nowa era
 • nowa era
 • 29-12-2014

@czas - poczytaj sobie o swoim "świętym": http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1206
Obrazek użytkownika katolik
 • katolik
 • 29-12-2014

nowa era niech ci Bóg wybaczy w godzinie śmierci i nawróci jak sowieckiego szpiega jaruzelskiego

foto: UMiG Radków

Burmistrz Bednarczyk złożył wniosek do władz powiatu o przekazanie gminie drogi Wambierzyce-Raszków, aby sam mógł zdobyć kasę na jej wyremontowanie.

foto ilustracyjne
pixabay.com

Trwają lub zmierzają ku końcowi remonty w 30 budynkach, którymi zarządza Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×