REKLAMA

Przywożą odrę do nas

foto: pixabay.com

W 2018 roku chorych nie było. W 2019 już tak. Odra wróciła - alarmują lekarze i pracownicy kłodzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Przez blisko 30 lat się o niej nie słyszało. Po latach względnego spokoju odra wróciła do Polski. W 2018 roku kłodzki sanepid nie odnotował ani jednego przypadku zachorowania na odrę. Chorych nie było ani w mieście, ani w gminie Nowa Ruda. Nie było ich też w Radkowie. W ubiegłym roku już tak sielsko nie było. Co prawda w mieście i gminie Radków zachorowań nie było, ale były w mieście i gminie Nowa Ruda. - W 2019 roku w mieście Nowa Ruda odnotowaliśmy 3 przypadki zachorowań na odrę. Podobnie było w gminie Nowa Ruda. Były to również trzy przypadki, które stwierdzono w Ludwikowicach Kł. - wylicza Joanna Strugarek z kłodzkiego sanepidu. Przypomnijmy, że wśród osób, które zachorowały w tym roku na odrę był nawet jeden z pracowników noworudzkiego szpitala.

Odra powraca

- Teraz do Polski przyjeżdża dużo mieszkańców z zagranicy m.in. z Ukrainy i innych krajów, w których nie ma obowiązkowych szczepień. I ogromnie wzrosła liczba ludzi chorych na odrę - alarmuje dr Tadeusz Stępkowski, ordynator noworudzkiego oddziału wewnętrznego. - Przywieźli ją ludzie, którzy nie są szczepieni, bo u nas poprzez szczepienia te choroby zostały wykorzenione. Nie było ich przecież, a teraz jest plaga - dodaje doktor. Podobnego zdania są też pracownicy sanepidu, którzy mają wgląd do statystyk. - Tak to prawda, że odra powraca. Notuje się coraz więcej zachorowań na odrę zarówno w Polsce, jak i w Europie. Spowodowane to jest w dużej mierze niechęcią do szczepień, rosnącą liczbą osób ich odmawiających i migracją ludności, w tym z krajów gdzie istnieje wysoki odsetek osób chorujących na odrę - ocenia Joanna Strugarek. Można powiedzieć, że szczepienia padły ofiarą swojego sukcesu: nie mieliśmy chorób, zatem ludzie przestali wierzyć w sens szczepień. A szczepienie przeciw odrze jest jedyną ochroną przed zachorowaniem i ciężkimi powikłaniami, szczególnie neurologicznymi. I tylko osoby uodpornione, które przechorowały odrę lub zostały zaszczepione przeciwko niej, są chronione przed zachorowaniem.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Przywożą odrę do nas

foto ilustracyjne
pixabay.com

Czy dojdzie do budowy ścieżki rowerowej po pasie granicznym na trasie Radków-Tłumaczów - Krajanów – Bartnica?

Budowa kopalni w Ścinawce Śr. nabiera tempa pomimo, że Andrzej Zibrow nie ustępuje. Pierwsi górnicy już deklarują chęć zejścia pod ziemię. Inwestor zaś pierwsze tony węgla chce wydobyć jeszcze przed tegoroczną Barbórką. Czy się uda? O tym m.in. rozmawiamy z Dariuszem Wojciechowskim, prezesem spółki Nexano Minerals, która buduje kopalnię w Ścinawce Śr.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×