REKLAMA

Betsaida bez remontu?

foto: polska-org.pl

Jest zabytkiem i 26 stacją Kalwarii Wambierzyckiej.

Dziś czeka na remont, ale burmistrz Radkowa, Jan Bednarczyk, obawia się, że za taką kwotę i z takimi wytycznymi konserwatora jej wyremontowanie nie będzie możliwe.

Wambierzyce od lat uważane są za ośrodek kultu religijnego. Szczególnego klimatu i wyjątkowości nadaje im rozległa kalwaria. Tu pierwsze kaplice wznoszono już w 1683 roku. W 1732 r. powstała Droga Krzyżowa na Górze Kalwarii, której stacje początkowo umieszczono na wzór jerozolimski przy kapliczkach. 26 stacją jest zabytkowa Sadzawka Betsidy, o której remont starają się władze Radkowa. - Co prawda należy ona do Franciszkanów opiekujących się miejscową bazyliką, ale podpisaliśmy umowę użyczenia tego terenu, co pozwoliło nam na podjęcie czynności związanych z remontem i uporządkowaniem terenu – mówi Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa.
Nic łatwo nie przyjdzie
Sadzawka jest zabytkiem i opiekę nad nią sprawuje konserwator zabytków. - Konserwator był, widział i dał zalecenia, ale nie wiem czy są one do przejścia. Chcieliśmy odtworzyć ją w wersji najbardziej zbliżonej do wersji historycznej z zachowaniem jej użyteczności. XVIII wiek już minął. Chcieliśmy poprawić dostępność zabytku. Ale nie wiem czy to przejdziemy. Przykładowo ogrodzenie – jakie ma być? Zdaniem konserwatora zgodne z wyglądem historycznym i to nasz projektant ma wiedzieć jak powinno wyglądać. Były już projekty i zostały odrzucone przez konserwatora. Jak to wszystko będzie kosztować pół miliona złotych to pewnie się wycofamy i podziękujemy za współpracę – informuje burmistrz.
W tym roku bez remontu
Remont sadzawki jeszcze przesądzony nie jest, ale prawdopodobnie nie dojdzie do niego w tym roku. - Tutejszy organ nie wyraził zgody na remont sadzawki Betsaidy w Wambierzycach. Sprawa jest obecnie wstępnie analizowana w zakresie dopuszczalnej inwestycji – informuje Anna Nowakowska-Ciuchera, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Sadzawka jest nie tylko zabytkiem i 26 stacją Kalwarii Wambierzyckiej. Jest częścią Wambierzyc. W jej pobliżu mieszkał Anton Born, niemiecki malarz i konserwator dzieł sztuki, urodzony w niewielkich Wambierzycach. Tu od 1930 r. prowadził własną pracownię. Był autorem obrazów w tutejszych kaplicach kalwaryjskich. Również w Watykanie znajduje się jedno z jego dzieł, a jest nim obraz przedstawiający wambierzycką bazylikę.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Betsaida bez remontu?

Obrazek użytkownika blurr
  • blurr
  • 12-10-2018

tzw. katolicy (rzymscy) z entuzjazmem runą składać datki na ów szlachetny cel, jakim jest remont arcydzieła. Zwłaszcza, że nieopodal mieszkał Anton Born (tak, to jest argument). Co prawda, cwani franciszkanie mają te zabobony w (wiecie gdzie), i dlatego łatwiej im znaleźć frajera, który zrobi to za darmo, niż zapłacić za to choćby grosz. Tak się też i stanie- jak nie w tym roku, to w przyszłym. Tak na marginesie- p. Bednarczyk, jeśli użyczę panu swój teren, tak na dwa tygodnie, to posprząta go pan? Bo na podwórku straszny syf :(

Henryk K. ze Ścinawki Średniej nie trafi za kraty. Zostanie zamknięty w szpitalu psychiatrycznym.

foto: pixabay.com

Oficjalnie poza jednym „Panem” bezdomnych u nas nie ma. Tak mówią urzędnicy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×