REKLAMA

Polanica-Zdrój.Polecieli balonem z Lipska do Opola

Lot z Lipska do Opola w linii prostej to 430 km

Polanica-Zdrój.Polecieli balonem z Lipska do Opola. Cieślak i Olszewski przygotowują się do startu w zawodach o Puchar Gordona Bennetta

Polanica-Zdrój. Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak z Polanicy-Zdroju już za miesiąc powalczą o puchar Gordona Bennetta. Ostatnio, w ramach treningu przed tymi prestiżowymi zawodami, odbyli lot z Lipska do Opola - w linii prostej 430 km. - To mój rekord życiowy w długości lotu, tak tej mierzonej w kilometrach jak i zegarkiem – mówi Olszewski, który w ramach przygotowań do startu w pucharze Bennetta przeleciał 430 km. Był w powietrzu 22,5 godziny. - Większość lotu odbyliśmy na wysokości ok. 3 tys. metrów. W nocy było tam minus 8 stopni Celsjusza – dodaje. Cieślak i Olszewski, przygotowują się do startu w zawodach o Puchar Gordona Bennetta, latają balonami wypełnionymi wodorem.

<<Do jakiej pizzerii w Kłodzku się wybrać? Sprawdź nasz ranking>>

W planach mają jeszcze jeden lot, tym razem na wysokości ok. 6 tys. metrów. - Chcemy sprawdzić działanie aparatury tlenowej, która na takich wysokościach jest już niezbędna - zaznacza Olszewski. W tym roku zawody o puchar Gordona Bennetta zorganizowane zostaną w Polsce, w Toruniu. Nasz kraj reprezentować będą trzy ekipy. W gondoli pod jednym z trzech polskich balonów polecą Jarosław Cieślak i Andrzej Olszewski z Polanicy-Zdroju. Zawody o puchar Gordona Bennetta należą do najbardziej prestiżowych. Rozgrywane są od 1906 roku. W tym roku odbędą się 19 sierpnia.

Loty balonami wypełnionymi wodorem należą do sportów ekstremalnych. Między innymi dlatego, że trwają wiele godzin. Rekord ustanowiony podczas zawodów o puchar Gordona Bennetta wynosi prawe cztery doby lotu non stop (dokładnie 92 godziny i 11 minut). - Do podwieszonej pod balon gondoli zabiera się sprzęt nawigacyjny, mapy, oświetlenie na noc, jedzenie, ubrania i... 800 kg balastu, czyli worki z piaskiem. Nie mam toi-toi`a, tylko woreczki na mocz i wiaderko w razie tej drugiej potrzeby – wymienia Olszewski, który lotniczego bakcyla podłapał w Niemczech, gdzie zrobił kurs baloniarski. - W Polsce latam balonami na ciepłe powietrze, bo nie ma gdzie tankować wodoru. U naszych zachodnich sąsiadów można cały balon (ok. 1000 m sześciennych) napełnić za 170-300 euro – dodaje.

 

Balonowe mistrzostwa świata
Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych rozegrane zostały po raz pierwszy z inicjatywy Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 w Paryżu. Po II wojnie świtowej zawody zostały wznowione dopiero w 1983 w Paryżu, a zdobywcami pucharu zostali wtedy Polacy: Stefan Makné oraz Ireneusz Cieślak. Dotychczas rozegrano 63 edycje pucharu. Polska była reprezentowana w od 1932 roku. W tym okresie zdobyła sześciokrotnie puchar (1933, 1934, 1935, 1938, 1983, 2018). 

 

Rekordy Pucharu Gordona Bennetta
> odległość przelotu balonem – 3 tys. 400 km (ustanowiony w 2005 toku przez Belgów) 
> czas lotu balonem - 92 godz. i 11 minut (ustanowiony w 1995 toku przez Niemców)

 

CZYTAJ TAKŻE: 

<<GDZIE NA NASZYM TERENIE SPĘDZISZ PRZYJEMNIE CZAS? ZOBACZ, CO DLA CIEBIE PRZYGOTOWALIŚMY>>

<<LUBISZ WĘDKOWAĆ? KONIECZNIE POSŁUCHAJ NASZEJ ROZMOWY Z WĘDKARZEM>>

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Polanica-Zdrój.Polecieli balonem z Lipska do Opola

Fot. MM

Kłodzko: Czy samochód został porzucony i podpalony? Czekamy na komunikat służb.

Fot. KWP Wrocław

Przewrócił krzyż i przesunął płytę nagrobną. 33-latek został zatrzymany w areszcie. Co grozi mu za znieważenie miejsca spoczynku zmarłego?

Nowa Ruda: Dobiegły końca prace remontowe na moście w Nowej przy ul. Józefa Piłsudskiego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×