REKLAMA

500 osób zmarło w Radkowie

Zrujnowana kapliczka dżumowa przy drodze na Górę Św. Anny foto: polska-org.pl

Dziś nasi bliscy umierają na koronawirusa, a wcześniej umierali na dżumę. Behan: Radków jednym z największych siedlisk choroby na ziemi kłodzkiej. Nowa Ruda się obroniła.

Kapliczki dziękczynne zobaczymy wędrując żółtym szlakiem na Górę Św. Anny. To podziękowanie dawnych mieszkańców za to, że zostali ocaleni przed epidemią szalejącej dżumy na ziemi kłodzkiej. - Epidemii było kilka. Ta z 1680 r. była najtragiczniejsza m.in. na ziemi kłodzkiej. W tym czasie w Kłodzku zmarło ponad 1400 osób. Drugim takim miastem był Radków, gdzie zmarło ok. 500 osób. Dżuma według Kroniki Wittiga została przywieziona do Kłodzka z Pragi - wspomina Andrzej Behan, miejscowy historyk. Nowa Ruda nie odczuła tej epidemii, ponieważ do miasta dżuma nie dotarła. Miejscowe władze bardzo szybko narzuciły restrykcje. Zabroniły kontaktów, zrezygnowały z tradycyjnej pielgrzymki do Barda, która zawsze wyruszała z pl. Matejki. Wysłano też jednego z radnych do Wrocławia na zwiększony zakup różnych medykamentów. Zgromadzono również zapasy żywności - mąki, zboża oraz najbardziej pospolitych produktów. - Te kapliczki, które teraz będziemy odbudowywać zostały zbudowane jako wotum dziękczynne za to, że epidemia do miasta nie dotarła – przypomina Behan.

Pod boską opieką

Nowa Ruda dwa razy była oddawana pod opiekę Matki Bożej - w czasach kiedy na ziemi kłodzkiej szalała dżuma i i teraz, gdy szaleje koronawirus. Częściowo wotum dziękczynnym za to, że dżuma do Nowej Rudy nie dotarła była też budowa kościółka Matki Boskiej Bolesnej na Górze Wszystkich Św. - Wewnątrz mamy tam elementy, które zostały powtórzone z pomnika w Kłodzku. Pomnik, który znajduje się na kłodzkim pl. Chrobrego mia być wotum błagalnym dla powstrzymania epidemii w samym mieście. Tam są rzeźby przedstawiające poszczególnych świętych, którzy są z epidemią związani i część tych świętych jest też w kościółku na Górze Wszystkich Św. - ujawnia Andrzej Behan.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): 500 osób zmarło w Radkowie

Obrazek użytkownika Mirek
  • Mirek
  • 08-08-2020

Radków zawsze na przodzie !! kiedyś z dżumą a dzisiejsza plaga w Radkowie to przestępczość może nie zawsze zgłaszana na Policję (nic to niedaje) ale jest i poszkodowani wiedza jak jest.Radkow wandalizmem,debilizmem i zlodziejstwem stoi.Tak że Radków znów na czele

O leczniczym działaniu konopii siewnych, a także pomaganiu ludziom w ciężkich chorobach rozmawiamy z właścicielkami sklepu Konopna Farmacja w Dzierżoniowie.

Fot. KPP Kłodzko

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy podczas akcji ”Prędkość” kontrolowali, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, czy są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×