REKLAMA

Kary za Halloween

foto: pixabay.com

Pojawił się pomysł karania za świętowanie Halloween, które przyszło do nas z zachodu i staje się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza wśród dzieci, które zbierają w tym dniu cukierki. Halloween ma być złe i ma być zagrożeniem dla nas, katolików. A co o tym sądzą nasi duchowni?

Halloween przyszło do nas z Zachodu. To zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. I cieszy się dużą popularnością. W Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem Halloween jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, ale też duchy, demony, wampiry, zombie, czarownice, trupie czaszki, czarne koty czy nietoperze. Halloweenowym zwyczajem jest też odwiedzanie domów przez dzieci, które zbierają cukierki, a jak ich nie dostaną wówczas robią psikusy. Teraz chcą, aby za świętowanie Halloween były kary. Areszt albo grzywna.

Duchowni o Halloween

- Od strony duchowej jest to ogromne zagrożenie. Jako katolicy, chrześcijanie nie powinniśmy oddawać chwały jakimś bóstwom, bożkom i propagować kultu śmierci, natomiast powinniśmy wierzyć głęboko w życie wieczne, które nam wysłużył Jezus Chrystus przez swoją mękę i śmierć, chwalebne Zmartwychwstanie. Póki żyjemy na ziemi możemy doświadczać łaski, kiedy otwieramy serce na Boże Miłosierdzie, bo ono jest nam bardzo potrzebne – uważa ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszcz słupieckiej parafii.- Jeżeli staramy się za życia ziemskiego żyć wg Bożych przykazań to zasłużymy na życie wieczne. Nie powinniśmy uciekać się do praktyk pogańskich, które nie mają nic wspólnego z Bogiem, a oddają chwałę różnym bóstwom czy propagują kult śmierci. Nasze życie nie kończy się z chwilą śmierci, ono się zmienia – dodaje duchowny. - Uważam, że mamy swoją kulturę, którą powinniśmy podtrzymywać, przekazywać i chronić - mówi krótko ks. Tadeusz Duda, proboszcz parafii w Świerkach. - Te kościotrupy, czy też inne rzeczy to nie jest coś, co jest piękne. My mamy swoją kulturę i powinniśmy jej bronić. Naród, który traci swoją kulturę, traci swoją tożsamość – dodaje proboszcz Duda.

Niewinne cukierek albo psikus?

Ta niewinna zabawa, to pójście po cukierka, może nieść za sobą przykre konsekwencje, których dzieci mogą doświadczyć w przyszłości. - Ważna jest świadomość i dobrowolność. Jeżeli ktoś wie, że coś jest złe i robi to świadomie i dobrowolnie, to ocena moralna i czyn grzeszny są zupełnie inaczej oceniane niż tylko jakaś forma zabawy. Ale wszyscy dorośli wiemy, że dzieci mogą też się „niewinnie” bawić inaczej i to też będzie dla nich zagrożeniem. Jeżeli małe dziecko pójdzie się bawić samo gdzieś nad wodę to grozi mu, że może się utopić. Dlatego dorośli jako wychowawcy, rodzice powinni troszczyć się o wychowanie dzieci i ich bezpieczeństwo. Nie tylko to zewnętrzne, ale i wewnętrzne, bo taka niewinna forma zabawy nazywa się pozornym dobrem. Przecież to dziecko nic złego nie robi, idzie po cukierka - ale jest to otwieranie furtki dla działania złego ducha. Po latach może okazać się, że dziecko będzie w jakiś sposób cierpiało, nikt nie będzie wiedział dlaczego, a to może być konsekwencją tego, że kiedyś gdzieś próbowało jak to się mówi igrać z ogniem - przekonujei ks. Krzysztof Iwaniszyn.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Kary za Halloween

Obrazek użytkownika DK
  • DK
  • 03-08-2020

Witam serdecznie, Przeczytałem przed chwilą artykuł z jednego z ostatnich numerów GN poświęcony Halloween. Gwoli ścisłości - autorka była łaskawa napisać o zamiarze karania :)) Pytanie - kto chce karać? W miarę możliwości proszę o konkretną odpowiedź. A przy okazji - czy autorce nie jest przypadkiem wstyd po puszczeniu w obieg takiego tekstu. Czytają to przecież też ludzie "rozgarnięci". A więc jak? - kto chce karać?? :)) Pozdrawiam Dariusz Kiczek
Obrazek użytkownika DK
  • DK
  • 03-08-2020

Witam serdecznie, Przeczytałem przed chwilą artykuł z jednego z ostatnich numerów GN poświęcony Halloween. Gwoli ścisłości - autorka była łaskawa napisać o zamiarze karania :)) Pytanie - kto chce karać? W miarę możliwości proszę o konkretną odpowiedź. A przy okazji - czy autorce nie jest przypadkiem wstyd po puszczeniu w obieg takiego tekstu. Czytają to przecież też ludzie "rozgarnięci". A więc jak? - kto chce karać?? :)) Pozdrawiam Dariusz Kiczek
Obrazek użytkownika PiTer
  • PiTer
  • 04-08-2020

Przecież cały temat z karaniem za Halloween to typowy fake news. Proszę już przestać grzać ten temat, bo ludzie dawno się zorientowali.

Zdjęcie zostało wykonane o godz. 18.03 przed Schroniskiem na Szczelińcu - kilka osób relaksuje się, podziwia widoki, spokój, cisza…

Park Narodowy Gór Stołowych informuje, że w związku z ekstremalnie wzmożonym ruchem turystycznym w godzinach szczytu (godz. 10-15) może nastąpić krótkotrwała przerwa w sprzedaży biletów na trasę turystyczną na Szczelińcu Wielkim.

Policjanci z powiatu kłodzkiego w piątek, 7 sierpnia w godz. 6.00 – 22.00 na drogach powiatu kłodzkiego przeprowadzą wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość". Działania mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych oraz zminimalizowanie skutków tych zdarzeń. Działania będą odbywały się równolegle na drogach przebiegających przez teren województwa dolnośląskiego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×