REKLAMA

Kary za Halloween

foto: pixabay.com

Pojawił się pomysł karania za świętowanie Halloween, które przyszło do nas z zachodu i staje się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza wśród dzieci, które zbierają w tym dniu cukierki. Halloween ma być złe i ma być zagrożeniem dla nas, katolików. A co o tym sądzą nasi duchowni?

Halloween przyszło do nas z Zachodu. To zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. I cieszy się dużą popularnością. W Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem Halloween jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, ale też duchy, demony, wampiry, zombie, czarownice, trupie czaszki, czarne koty czy nietoperze. Halloweenowym zwyczajem jest też odwiedzanie domów przez dzieci, które zbierają cukierki, a jak ich nie dostaną wówczas robią psikusy. Teraz chcą, aby za świętowanie Halloween były kary. Areszt albo grzywna.

Duchowni o Halloween

- Od strony duchowej jest to ogromne zagrożenie. Jako katolicy, chrześcijanie nie powinniśmy oddawać chwały jakimś bóstwom, bożkom i propagować kultu śmierci, natomiast powinniśmy wierzyć głęboko w życie wieczne, które nam wysłużył Jezus Chrystus przez swoją mękę i śmierć, chwalebne Zmartwychwstanie. Póki żyjemy na ziemi możemy doświadczać łaski, kiedy otwieramy serce na Boże Miłosierdzie, bo ono jest nam bardzo potrzebne – uważa ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszcz słupieckiej parafii.- Jeżeli staramy się za życia ziemskiego żyć wg Bożych przykazań to zasłużymy na życie wieczne. Nie powinniśmy uciekać się do praktyk pogańskich, które nie mają nic wspólnego z Bogiem, a oddają chwałę różnym bóstwom czy propagują kult śmierci. Nasze życie nie kończy się z chwilą śmierci, ono się zmienia – dodaje duchowny. - Uważam, że mamy swoją kulturę, którą powinniśmy podtrzymywać, przekazywać i chronić - mówi krótko ks. Tadeusz Duda, proboszcz parafii w Świerkach. - Te kościotrupy, czy też inne rzeczy to nie jest coś, co jest piękne. My mamy swoją kulturę i powinniśmy jej bronić. Naród, który traci swoją kulturę, traci swoją tożsamość – dodaje proboszcz Duda.

Niewinne cukierek albo psikus?

Ta niewinna zabawa, to pójście po cukierka, może nieść za sobą przykre konsekwencje, których dzieci mogą doświadczyć w przyszłości. - Ważna jest świadomość i dobrowolność. Jeżeli ktoś wie, że coś jest złe i robi to świadomie i dobrowolnie, to ocena moralna i czyn grzeszny są zupełnie inaczej oceniane niż tylko jakaś forma zabawy. Ale wszyscy dorośli wiemy, że dzieci mogą też się „niewinnie” bawić inaczej i to też będzie dla nich zagrożeniem. Jeżeli małe dziecko pójdzie się bawić samo gdzieś nad wodę to grozi mu, że może się utopić. Dlatego dorośli jako wychowawcy, rodzice powinni troszczyć się o wychowanie dzieci i ich bezpieczeństwo. Nie tylko to zewnętrzne, ale i wewnętrzne, bo taka niewinna forma zabawy nazywa się pozornym dobrem. Przecież to dziecko nic złego nie robi, idzie po cukierka - ale jest to otwieranie furtki dla działania złego ducha. Po latach może okazać się, że dziecko będzie w jakiś sposób cierpiało, nikt nie będzie wiedział dlaczego, a to może być konsekwencją tego, że kiedyś gdzieś próbowało jak to się mówi igrać z ogniem - przekonujei ks. Krzysztof Iwaniszyn.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Kary za Halloween

Obrazek użytkownika DK
  • DK
  • 03-08-2020

Witam serdecznie, Przeczytałem przed chwilą artykuł z jednego z ostatnich numerów GN poświęcony Halloween. Gwoli ścisłości - autorka była łaskawa napisać o zamiarze karania :)) Pytanie - kto chce karać? W miarę możliwości proszę o konkretną odpowiedź. A przy okazji - czy autorce nie jest przypadkiem wstyd po puszczeniu w obieg takiego tekstu. Czytają to przecież też ludzie "rozgarnięci". A więc jak? - kto chce karać?? :)) Pozdrawiam Dariusz Kiczek
Obrazek użytkownika DK
  • DK
  • 03-08-2020

Witam serdecznie, Przeczytałem przed chwilą artykuł z jednego z ostatnich numerów GN poświęcony Halloween. Gwoli ścisłości - autorka była łaskawa napisać o zamiarze karania :)) Pytanie - kto chce karać? W miarę możliwości proszę o konkretną odpowiedź. A przy okazji - czy autorce nie jest przypadkiem wstyd po puszczeniu w obieg takiego tekstu. Czytają to przecież też ludzie "rozgarnięci". A więc jak? - kto chce karać?? :)) Pozdrawiam Dariusz Kiczek
Obrazek użytkownika PiTer
  • PiTer
  • 04-08-2020

Przecież cały temat z karaniem za Halloween to typowy fake news. Proszę już przestać grzać ten temat, bo ludzie dawno się zorientowali.

Fot. KPRM

Powiat Kłodzki. Od 28 grudnia o 17 stycznia zostały wprowadzone w Polsce obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. Później przedłużono je do 30 stycznia. Podczas konferencji, jaka odbyła się w czwartek, 28 stycznia Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że ponownie będą mogły powrócić galerie handlowe oraz galerie sztuki i muzea. Nadal w tych miejscach będzie obowiązywał reżim sanitarny. Od 1 lutego zostaną zniesione także godziny dla seniorów.

Fot. PKS Kłodzko

Kłodzko. PKS wprowadza nowy rozkład jazdy. Sprawdź, gdzie pojedziesz autobusem

Fot. Stowarzyszenie Masywu Śnieżnika

Lądek-Zdrój. W najbliższy czwartek, 28 stycznia o godzinie 12.00 przed ratuszem odbędzie się pokojowy protest przedsiębiorców i mieszkańców Gminy Lądek Zdrój przeciwko polityce władz wobec branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×