REKLAMA

Powiat Kłodzki. Nowy wariant wirusa już u nas?

Powiat Kłodzki. Ten wariant koronawirusa mocno atakuje płuca

Fot. Pixabay

Brytyjska odmiana koronawirusa daje inne objawy. Jakie?

Powiat Kłodzki. Jak poinformował dziś starosta Maciej Awiżeń nowy wariant koronawirusa jest już najprawdopodobniej w naszym powiecie. Nie jest wykazywany brak smaku czy węchu, jak przy tradycyjnej odmianie koronawirusa. Ten wariant mocno atakuje płuca. - Nalegajmy na zrobienie testów (około 50% jest pozytywnych). Uważajmy na poziom saturacji i wzywajmy pogotowie, gdy spada bo potem przebieg bywa gwałtowny. 126 łóżek w 3 oddziałach covidowych w powiecie - prawie wszystkie są zajęte - mówi starosta. Taka sytuacja jest najprawdopodobniej efektem zbyt późnego zamknięcia granic dla Czechów, którzy bez ograniczeń, do soboty, mogli robić zakupy w naszym powiecie. 

Szpitale w Nachodzie i Hradec Kralowe są wypełnione po brzegi chorymi. W ubiegłym tygodniu do szpitala z zapaleniem płuc spowodowanym koronawirusem trafił burmistrz Nachodu, Jan Birke. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, nie wyklucza całkowitego zamknięcia granic z Czechami.

DOWIEDZ SIĘ ILE ZAKAŻEŃ BYŁO W POWIECIE KŁODZKIM 3 MARCA

Brytyjska odmiana koronawirusa jest bardziej zaraźliwa (eksperci szacują, że o około 40-80 proc.). 21 stycznia okryto w Polsce pierwszy przypadek zarażenia brytyjską odmianą koronawirusa. Zidentyfikowało go u chorego z Małopolski. Nie ma dowodów, że ta odmiana wirusa jest bardziej śmiertelna. W brytyjskiej mutacji chorzy częściej skarżą się na takie objawy jak: ból głowy, kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i gardła, gorączka. Mniej osób z tą odmianą natomiast traciło zmysł węchu i smaku. Brytyjski wariant koronawirusa jest transmitowany dokładnie w ten sam sposób, czyli drogą kropelkową. Krople aerozolu zawierające patogen mogą być emitowane przez zakażonych m.in. podczas kaszlu, kichania, wraz ze śliną. Aby uniknąć zakażenia, musimy stosować te same środki zapobiegawcze, co dotychczas - zalecane jest noszenie maseczek, zachowywanie dystansu, unikanie dużych skupisk ludzi i częste mycie rąk.

 

Karolina Golak

 

POLANICA ZAMYKA URZĄD DO 12 MARCA

DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ? PRZEKONUJE JOANNA NIEDZIELSKA

PRZECZYTAJ, KIEDY BRANŻA WESELNA WRÓCI DO ŻYCIA

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Powiat Kłodzki. Nowy wariant wirusa już u nas?

Fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

Duszniki-Zdrój: Trwa szkolenie żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z pracy na dużych wysokościach. Zobacz zdjęcia

Fot. UM Kudowa-Zdrój

Sprawdź kiedy możesz wykonać szybki test, po którym wynik uzyskasz po pół godzinie

Fot. FB/Jacek Hecht

Radni postulują o budowę nowego szpitala w Kłodzku. Czy jest na to szansa?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×