REKLAMA

Ksiądz zrobi promocję? Tańszy pogrzeb

foto: polska-org.pl

Wracamy do świecko-religijnego sporu w Ścinawce Dolnej, której mieszkańcy postawili się tamtejszemu proboszczowi.

Wiele wskazuje, że mieszkańcy w końcu przestaną się zastanawiać, czy stać ich na zorganizowanie pochówku, czy ślubu w swojej parafii.
O tym, że źle się dzieje w parafii w Ścinawce Dolnej mówiono od dawna. Tajemnicą poliszynela było to, że na cmentarzu parafialnym panuje delikatnie mówiąc bałagan, a proboszcz stworzył swój własny, wygórowany zdaniem wiernych cennik za usługi kościelne i cmentarne. Mówiono, że za pogrzeb potrafił zażądać 1 400 zł, a wierni odbijali się od drzwi parafii i kościoła. Wreszcie mieszkańcy powiedzieli dość. Zorganizowali spotkanie wiejskie, podczas którego proboszcz usłyszał wiele gorzkich słów z ust wiernych. I to w obecności swojego bezpośredniego zwierzchnika, czyli dziekana, a zarazem proboszcza parafii w Słupcu ks. Krzysztofa Iwaniszyna. - Zawsze jest nadzieja skoro ludzie chcą rozmawiać. Zaprosili mnie i widać, że mieszkańcy szukają porozumienia. Są gotowi pomóc księdzu proboszczowi i on tę pomoc przyjął - ocenia efekty spotkania ks. Iwaniszyn. - Jeżeli ludzie chcą rozmawiać i szukają dialogu, jest to już droga ewangelicka - zaznacza.
Nie ma kościelnego cennika
Zapytaliśmy ks. Krzysztofa Iwaniszyna co sądzi o cenniku, którym kieruje się proboszcz parafii w Ścinawce Dolnej. - Nie ma takiego pojęcia jak cennik kościelny. Parafia utrzymuje się z ofiary, a wierni składają ją w zgodzie ze sobą - ile chcą i mogą przekazać. W kościele są ofiary, a ofiary są dobrowolne. Nigdy nikomu nie powiedziałem ile ma dać za ślub, mszę, czy pogrzeb. To jest ofiara dobrowolna, tak mnie uczono i ja tak postępuję - mówi nam ks. Iwaniszyn. - Chcę pogodzić mieszkańców z proboszczem. Chcę im pomóc - dodaje.
Kwestia cmentarza
Nie tylko o pieniądze i zachowania toczy się spór. Wierni chcą też, aby na cmentarzu w Ścinawce Dolnej wreszcie zapanował porządek, bo tam spoczywają ich bliscy. Pomocną dłoń wyciąga burmistrz Jan Bednarczyk, który zadeklarował, że władze gminy mogą przejąć zarządzanie cmentarzami. Nie tylko tym w Ścinawce Dolnej ale też Ścinawce Śr. Pismo w tej sprawie burmistrz Bednarczyk skierował do obydwu proboszczów. Biskup nie widzi przeszkód. - Jeżeli proboszcz z radą parafialną podejmą taką decyzję, to jest taka możliwość - zapewnia ks. Daniel Marcinkiewicz ze Świdnickiej Kurii Biskupiej. - Proboszcz musi z taką prośbą zwrócić się do wydziału gospodarczego kurii. Już o to dopytywał i rozmowy będą trwały. Dyrektor ekonomiczny musi udać się do władz gminy, żeby porozmawiać z burmistrzem. Jeżeli będzie dobra wola gminy i proboszcza, to kuria nie będzie robić problemów - zaznacza jeden z najbliższych współpracowników biskupa Ignacego Deca. Ks. Daniel Marcinkiewicz jednocześnie przypomina, że nie można oddać powierzchni cmentarza, która jest własnością parafii, ale na określonych warunkach można oddać cmentarz pod administrację władz gminy.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (4): Ksiądz zrobi promocję? Tańszy pogrzeb

Obrazek użytkownika blur
  • blur
  • 16-12-2018

Cmentarz jest własnością parafii, to znaczy Watykanu. Wszystko co należy do kościoła, nie należy do Polski. Pamiętajcie o tym, gdy jacyś karmelici bosi, wyciągną dokumenty, że w X wieku, Bolesław Pyrgnięty nadał im pół Kotliny Kłodzkiej. Z odsetkami to będzie cała.
Obrazek użytkownika jan
  • jan
  • 17-12-2018

Dobrowolne datki???Co łaska ,ale nie mniej niż..... .Dokładaj powoli banknoty a zobaczysz jak wygina się banan twojego pasterza/
Obrazek użytkownika Bryk
  • Bryk
  • 19-12-2018

Niestety nic sie w tej sprawie nie zmienilo i cennik nadal obowiazuje!!!
Obrazek użytkownika jan
  • jan
  • 19-12-2018

I nic się nie zmieni.Rozmowy , konsultacje, decyzje i odwołania.I tak przez następne kilka lat.Nie dawać kasy i tyle.

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Trzy miesiące pozostały właścicielowi zamku w Ratnie Dolnym na zrealizowanie obowiązków jakie nałożył na niego konserwator zabytków. To chyba nierealne, więc co wtedy?

foto: pixabay.com

Będzie podwyżka, ale nie wiadomo jeszcze kiedy i jak duża. Już niedługo mieszkańcy miasta i gminy Radków zapłacą więcej za odprowadzenie ścieków. A podwyżka cen wody - jak zapewnia Michał Punda, prezes Radkowskich Usług Komunalnych - będzie jedynie symboliczna.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×