REKLAMA

Zapomnieli o bohaterze

Nikt nie pamięta o żołnierzu odznaczonym srebrnym krzyżem Orderu Virtuti Militari

Przed miesiącem (26 listopada) minęła 40 rocznica śmierci Antoniego Jana Józefa Żurakowskiego. Niewielu mieszkańców Nowej Rudy wie, że ten pułkownik piechoty Wojska Polskiego zmarł w dzielnicy Słupiec. O tej rocznicy nikt nie pamięta. To skandal tym bardziej, że za swoje męstwo i odwagę został odznaczony srebrnym krzyżem Orderu Virtuti Militari. Dał się poznać przede wszystkim jako dowódca Chełmińskiej Brygady Obrony Narodowej, która brała udział w działaniach wojennych we wrześniu 1939 r. w składzie Armii Pomorze. W walkach nad Bzurą odniósł rany i ostatecznie 22 września 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej u wylotu Puszczy Kampinoskiej koło Leszna. Wniewoli przebywał w obozach w Brunszwiku, Schloss Laufen, Woldenbergu i w Sandbostelu. Ostatecznie został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. przez wojska brytyjskie. Po wojnie, pracował jako nauczyciel j. niemieckiego w szkole polskiej w Libanie. W październiku 1947 r. wrócił z rodziną do Polski i zamieszkał w Gdańsku. W latach 1947-1949 pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu w Tczewie, a w latach 1949-1955 był kierownikiem malborskiej stacji pogotowia ratunkowego.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Zapomnieli o bohaterze

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów.

Fot. Gmina Nowa Ruda

Wczoraj w Wałbrzychu nasze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: OSP Czerwieńczyce, OSP Bożków i OSP Włodowice otrzymały promesy na zakup sprzętu oraz wyposażenia strażackiego w ramach programu "Mały Strażak" na łączną kwotę 32 324,00 zł. Jednostki te aplikowały do programu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×