REKLAMA

Bożkowski dąb ma 325 lat

Bożków (foto: dolny-slask.org.pl)

Ma 325 lat. Jest pomnikiem przyrody, który teraz zagraża nie tylko sobie, ale i mieszkańcom Bożkowa. Z pomocą śpieszy sołtys, który rozpoczyna walkę o uratowanie drzewa i poprawę bezpieczeństwa we wsi.

Jest wysoki na 18 metrów. 486 cm to jego obwód. Rozpiętość korony to 32 metry, a jej wysokość 16. W Bożkowie rośnie od 325 lat. Stał się niemym świadkiem szczęścia i tragedii, jakie przeżywali na przestrzeni wieków mieszkańcy wsi.
Wiek jego wrogiem
Dziś ten przepiękny dąb zagraża nie tylko sobie, ale też mieszkańcom Bożkowa. Drzewo wymaga specjalnej pielęgnacji, która zapobiegnie m.in. łamaniu i spadaniu gałęzi na drogę. Prace pielęgnacyjne i konserwacja pomogą też uchronić staruszka przed chorobami.
- Pielęgnacja takiego dębu jest bardzo skomplikowana i bardzo droga. Wykonują je specjalistyczne firmy w uzgodnieniu z konserwatorem przyrody. Takie prace trzeba przeprowadzić dokładnie i bardzo uważać, żeby nie narobić większych szkód - przypomina nam Jan Lenart, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów.
Na pomoc biegnie sołtys
Walki o drzewo i bezpieczeństwo mieszkańców podjął się sołtys wsi Jerzy Langenfeld.
Na razie biurokratycznej, bo drzewo stoi na terenie Agencji Nieruchomości Rolnych, poniżej kościoła, przy drodze prowadzącej do szkoły.
- Dąb jest przepiękny, ale wymaga pielęgnacji. Gałęzie się łamią, uderzają o linie energetyczne. Trzeba sprawdzić konary - przekonuje sołtys. - Koło dębu przechodzą mieszkańcy i dzieci, gdy idą do szkoły. Teraz dąb stwarza zagrożenie. Wymaga prac pielęgnacyjnych, bo jest naprawdę piękny. Oglądają go turyści z całej Polski, którzy do nas przyjeżdżają - dodaje sołtys.
Sołtys wyposażony w przepisy i decyzje, sprawę dębu poruszyć chce podczas sesji rady gminy. - Rozmawiałem z pracownikami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Gmina może starać się o 60% dofinansowania na przeprowadzenie takich zabiegów pielęgnacyjnych. Najpierw jednak musiałaby porozumieć się z Agencją Nieruchomości Rolnych, bo teren na którym stoi dąb należy do nich - wyjaśnia sołtys Langenfeld.
We Włodowicach nie uratowali
Wójt Adrianna Mierzejewska choć z Bożkowa, może nie być tym zainteresowana. Tak było we Włodowicach. Tam niestety drzewa nie udało się uratować.
- Tamten dąb nie był tak stary. Miał ok. 200 lat. Jego trudno byłoby uratować. Odśrodkowe dwa konary spowodowały rozerwanie pnia - przypomina Jan Lenart.
Czy bożkowski dąb ma szansę na ratunek? Wszystko zależy od porozumienia pomiędzy władzami gminy, a pracownikami Agencji Nieruchomości Rolnych.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Bożkowski dąb ma 325 lat

Obrazek użytkownika Redaktor
  • Redaktor
  • 15-05-2018

Nowa gazeta w Radkowie! Już wkrótce nowy bezpłatny magazyn radkowski. Do Waszych skrzynek trafi nowy bezpłatny magazyn o gminie Radków! W pierwszym numerze przedstawiamy kto jest kim w radkowskim magistracie: ujawniamy powiązania rodzinne i wcześniejsze miejsce pracy wielu urzędników. Przedstawimy też kopie dokumentów świadczących o "fachowości" obecnych pracowników ratusza. Ponadto zestawienie środków unijnych pochodzących z ZIT pozyskanych przez Radków i dla porównania gminy Mieroszów i wiejską Nowa Ruda. Zapraszamy też do lektury najnowszego sondażu i prezentacji (potencjalnych) kandydatów na burmistrza Radkowa

Chcą rozpocząć renowację obrazu Św. Walentego w Bazylice Wambierzyckiej. Na pierwszy etap prac renowacyjnych potrzebne jest 15 tys. zł. Całkowity koszt renowacji szacowany jest na ok. 40 tys. złotych.

foto: pixabay.com

Radkowskiej straży miejskiej nie jest obojętny los zwierząt. Tak przynajmniej twierdzą funkcjonariusze, którzy w 2018 r. podjęli 12 interwencji w sprawie zwierząt.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×