REKLAMA

Wiadukt będzie zabytkiem

Wiadukt trafi do rejestru zabytków, a gminna ewidencja zabytków jest niezgodna z prawem - grzmi Barbara Nowak-Obelinda, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

To finał batalii o wiadukt pod nieczynną linią kolejową na trasie Dzikowiec-Srebrna Góra.
To już pewne. Wójt Mierzejewska wiaduktu nie rozbierze. - Jest już zakończone postępowanie. Protokół oględzin został przekazany właścicielowi zabytku. Chcielibyśmy, aby do końca stycznia udało się wpisać wiadukt do rejestru zabytków - mówi nam Barbara Nowak- Obelinda.
Ewidencja niezgodna z prawem
Jak się okazało, wszystkie prace prowadzone na zabytku i z nim związane już wcześniej powinny być uzgadniane z konserwatorem. - Wiadukt był jakby chroniony. Był wskazany do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Zgodnie z przepisami powinien on być obligatoryjnie przeniesiony do gminnej ewidencji zabytków, ale władze gminy wykonały ją nieprawidłowo, niezgodnie z prawem - grzmi Nowak-Obelinda. - Czyli nie uwzględniła obiektów wskazanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i tu jest ta kontrowersja spowodowana przez wójta gminy Nowa Ruda - dodaje.
Uchylą rozporządzenie
Wojewódzki Konserwator Zabytków zapowiada, że teraz będzie chciał uchylić rozporządzenie o utworzeniu gminnej ewidencji zabytków. Wiadukt zaś zostanie wpisany do rejestru zabytków, bo jak mówi Barbara Nowak-Obelinda, i tak na to zasługuje. - W przypadku jakichkolwiek zmian w obiekcie będą musiały być wydawane pozwolenia konserwatora - podkreśla i przypomina Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Barbara Nowak-Obelinda nie ukrywa też, że gminna ewidencja zabytków została sporządzona w dużym okrojeniu w stosunku do tego, co wskazano jako figurujące w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Wiaduktu w niej nie ma podobnie jak wielu innych obiektów. Dlaczego i czy również miały zostać rozebrane? Tego najprawdopodobniej nigdy się już nie dowiemy.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wiadukt będzie zabytkiem

Kolejne trzy miesiące spędzi w areszcie Jakub K., któremu prokuratura postawiła zarzut spowodowania tragicznego wypadku w Słupcu. Zginęły w nim trzy młode osoby.

foto: użyczone

Wracamy do sprawy martwej łani, która przed Bożym Ciałem padła w Bartnicy. Do naszej redakcji przyszedł list, w którym gorzkie słowa padają pod adresem łowczych z Koła Łowieckiego „Knieja”.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×