REKLAMA

Platforma w miejsce drzew

Gmina Radków usuwa drzewa na potrzeby budowy punktu widokowego – informuje Nadleśnictwo Zdroje ze Szczytnej.

To jednak tylko kilka drzew, które znikną z krajobrazu za obustronnym porozumieniem burmistrza Radkowa i leśników.
- Gmina usunęła tylko kilka drzew na Górze Guzowata w związku z budową platformy widokowej, ale teren ten gmina dzierżawi od nas i my o wycince wiedzieliśmy – podkreśla nadleśniczy Zwaduch. Przypomnijmy, że Góra Guzowata zlokalizowana jest w pobliżu granicy z Czechami. Na jej szczycie znajduje się telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 26 m. Góra, choć mało znana znajduje się na liście 100 atrakcji geoturystycznych Polski. Tam właśnie powstanie platforma widokowa, z której będzie rozpościerał się widok na Góry Stołowe.
Nie wycinają lasów
Nie wycinamy lasów w całości. Na nizinach czasem las jest wycinany. W górach nigdy. Informują przedstawiciele Nadleśnictwa Zdroje ze Szczytnej. Jeżeli cokolwiek jest wycinane, to ma związek z tzw. cięciami planowanymi lub przerzedzaniem drzewostanu. - Na początku roku, na wiosnę prowadzona była częściowa wycinka. Nad zalewem w Radkowie jest ona problematyczna, bo tam są tereny turystyczne i prywatne. Jak na wiosnę dokonywaliśmy planowej wycinki od Guzowatej w stronę granicy, to robiliśmy to za zgodą gminy i w eskorcie straży miejskiej wywoziliśmy drewno - mówi Przemysław Zwaduch, nadleśniczy Nadleśnictwa Zdroje w Szczytnej.
W Radkowie świerk nie usycha
W Jugowie nadleśnictwo tnie świerki przez cały rok. Od maja do lipca wycięto tam blisko 40 tys. tych drzew. Do końca roku może być ich nawet 80 tysięcy. - My też wycinamy, ale nie są to jakieś duże ilości. Susza i świerki to raj dla korników, które niszczą drzewa. W Polsce nie wolno stosować środków chemicznych. Kiedyś w Czechach drzewa były pryskane, ale czy to tylko niszczyło kornika? W Polsce nie wolno – mówi nadleśniczy. - Na wiosnę pozyskaliśmy ok. 1000 metrów sześciennych drewna i w tym roku nie planujemy już większych wycinek – dodaje. Na terenie gminy Radków usunięto zaledwie kilka sztuk świerku. Bo jak mówi nadleśniczy, w Radkowie aż tak bardzo się on nie sypie. Większy problem ze świerkiem jest raczej w okolicach Mnicha

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Platforma w miejsce drzew

Wznowiono rozmowy o reaktywacji linii kolejowej prowadzącej ze Ścinawki Śr. przez Tłumaczów do Broumova. W ubiegłym tygodniu Jan Bednarczyk rozpoczął konsultacje w tej sprawie.

foto ilustracyjne

Kamienie, dziury, błoto i jedna wielka tragedia. Tak mieszkańcy Ścinawki Dolnej mówią o drodze przebiegającej koło byłej cegielni, a prowadzącej do ich domów. Pytają też burmistrza: kiedy obiecany remont?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×